Ukraińcy masowo wymieniają hrywny na złotówki. Problem kantorów

Pomimo słabnącego kursu złotówki z każdym dniem przybywa chętnych do jej kupna. To uchodźcy z Ukrainy, którzy z coraz większym trudem próbują wymienić przywiezione z kraju oszczędności w hrywnach na polską walutę. Potrzebna im tu pomoc.

Publikacja: 03.03.2022 18:20

Ukraińcy masowo wymieniają hrywny na złotówki. Problem kantorów

Foto: Fotorzepa, Anita Błaszczak

Kolejka kilkudziesięciu osób czeka cierpliwie w czwartkowe popołudnie przed kantorem Tavex na ul. Świętokrzyskiej w Warszawie. Co jakiś czas ktoś z przechodniów pyta z lekkim niepokojem: „to kolejka po dolary?”. W odpowiedzi słyszy krótkie wyjaśnienie po ukraińsku: „menamy hrywny na złote” (wymieniamy hrywny na złote).

Warszawski kantor spółki Tavex to jedno z niewielu miejsc, gdzie jeszcze można sprzedać hrywny za złotówki i to po przyzwoitym kursie dziewięć groszy za hrywnę (9 zł za 100 UAH), kilkukrotnie wyższym niż w wielu innych kantorach, które coraz częściej wstrzymują skup.

– Dotychczas skupiliśmy już hrywnę za prawie 1,3 miliona złotych i nadal chcemy to robić, ale kończą nam się zasoby. Nie jesteśmy bankiem, który może sięgnąć po środki z depozytów klientów. Pilnie potrzebujemy więc pomocy osób, które odkupią od nas trochę ukraińskiej waluty – mówi „Rzeczpospolitej” Aleksander Pawlak, dyrektor generalny spółki Tavex, która z początkiem marca ruszyła z walutową akcją pomocową dla Ukrainy.

Czytaj więcej

Rosja nie dostanie więcej euro. Ukraina otrzyma wsparcie w dolarach i euro

Oddziały firmy (dwa w Warszawie i po jednym w Gdyni, Katowicach i Wrocławiu) skupują ukraińską walutę po stałym kursie 9 zł za 100 hrywien i po takiej samej cenie ją sprzedają. – Ten sztywny kurs kupna i sprzedaży hrywny oznacza, że nie zarabiamy na spreadzie i na tej działalności. Chcemy przede wszystkim pomóc uchodźcom z Ukrainy, by mogli mieć środki do życia w Polsce – wyjaśnia szef Taveksu, który w czwartek po południu wspierał pracowników swego oddziału na Świętokrzyskiej.

– Wszędzie mamy kolejki, ale tutaj są wyjątkowe – przyznaje Pawlak zaznaczając, że chętni do walutowego wsparcia Ukraińców nie muszą stać w kolejce; mogą to zrobić bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem sklepu internetowego Tavex-u.

Finanse
Glapiński: Nikt nie powinien mówić ludziom jak żyć, że muszą jeździć rowerami
Finanse
Metale szlachetne mogą zyskiwać na wartości. Co z dolarem?
Finanse
W płatnościach rewolucja, ale Polacy i tak wolą gotówkę
Finanse
Lira tanieje i tanieć nie przestanie. Urlop w Turcji za grosze?
Finanse
Inwestorzy znów wierzą w złotego