Bruksela chce wzmocnić euro. Ma konkurować z dolarem

Bruksela chce wzmocnienia roli swojej waluty i uodpornienia się w przyszłości na ewentualne amerykańskie sankcje.

Aktualizacja: 20.01.2021 06:00 Publikacja: 19.01.2021 21:00

Bruksela chce wzmocnić euro. Ma konkurować z dolarem

Foto: Bloomberg

UE cieszy się z inauguracji Joe Bidena i liczy na przyjazną współpracę z USA. Ale doświadczenie z kadencją Donalda Trumpa i ciągle ogromne poparcie dla niego sprawiają, że Unia przedstawia kolejne pomysły na zwiększenie swojej niezależności.

Teraz chce na poważnie zająć się budowaniem pozycji euro jako międzynarodowej waluty zdolnej w niektórych dziedzinach na równi konkurować z dolarem.

Euro i Zielony Ład

– Jesteśmy otwarci na globalną współpracę, biznes i handel, ale też gotowi do obrony naszych interesów, praw i wartości przed bezprawnymi atakami – powiedział Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Jego zdaniem, ogromne zainteresowanie inwestorów emisjami obligacji społecznych w ramach instrumentu EU SURE jest dobrym prognostykiem na przyszłość.

Niedługo na rynku pojawią się pierwsze obligacje służące finansowaniu funduszu odbudowy gospodarki po pandemii, wynoszącego w sumie 750 mld euro. UE stanie się jednym z największych emitentów długu na świecie. To pozwoli na zwiększenie udziału euro w aktywach utrzymywanych przez międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych.

KE chce wzrostu udziału euro w handlu energią (to już dzieje się od kilku lat w kontraktach gazowych) i towarami, a także wprowadzenia cyfrowego euro. Nad tym projektem pracuje już Europejski Bank Centralny. Uważa on, że jest szansa, żeby dzięki Zielonemu Ładowi i ogromnym środkom finansowym na inwestycje z nim związane rynki finansowe UE stały się globalnym ośrodkiem ekologicznego finansowania.

Ponad połowa wszystkich światowych zielonych obligacji jest już nominowana w euro, co obejmuje również te emitowane przez podmioty spoza strefy euro. Będzie tego więcej, bo 30 proc. z 750 mld euro to będą zielone obligacje. UE chce też ułatwić tworzenie nominowanych w euro instrumentów pochodnych opartych na surowcach.

Obecnie 38 proc. światowego handlu jest rozliczane w euro, a 20 proc. światowych rezerw jest utrzymywanych w euro. Ta druga liczba nie zmieniła się w ostatnich latach, mimo że spadł udział dolara w rezerwach, z 70 do 60 proc. Wzrósł natomiast udział innych walut, w tym chińskiej, w rezerwach.

Strategiczna autonomia

Wzmocnienie międzynarodowej roli euro i budowa strategicznej autonomii Unii ma zabezpieczać w przyszłości na wypadek takich sytuacji, jakie miały miejsce np. w 2018 roku, przy okazji nieporozumień z USA. Waszyngton wycofał się z porozumienia z Iranem i wprowadził sankcje gospodarcze, obejmujące wykluczenie z rynku amerykańskiego wszystkich firm, które zdecydowałaby się na jakiekolwiek zaangażowanie w tym kraju.

To w praktyce uniemożliwiło UE współpracę gospodarczą z Iranem, bo Waszyngton zagroził zablokowaniem systemu SWIFT w USA. To zarejestrowany w Belgii międzynarodowy system wymiany informacji o transakcjach bankowych. Bruksela chce prawnego wzmocnienia unijnej solidarności w odpowiedzi na takie eksterytorialne sankcje. Proponuje finansowe i prawne wsparcie dla firm w ich procesach sądowych, gdyby stały się ofiarami takich sankcji.

Ale chce także wzmocnienia infrastruktury finansowej, która pozwoliłaby na transfer kontraktów finansowych denominowanych w euro lub innych unijnych walutach, a rozliczanych teraz poza UE, do kontrahentów centralnych zlokalizowanych w Unii.

Ponadto Komisja zbada sposoby zapewnienia nieprzerwanego przepływu podstawowych usług finansowych, w tym płatności, w odniesieniu do podmiotów unijnych lub osób objętych eksterytorialnym stosowaniem jednostronnych sankcji państw trzecich.

To wszystko nabiera pilnego charakteru po brexicie. Bo Londyn przestanie być centrum rozliczania kontraktów finansowych nominowanych w euro.

UE cieszy się z inauguracji Joe Bidena i liczy na przyjazną współpracę z USA. Ale doświadczenie z kadencją Donalda Trumpa i ciągle ogromne poparcie dla niego sprawiają, że Unia przedstawia kolejne pomysły na zwiększenie swojej niezależności.

Teraz chce na poważnie zająć się budowaniem pozycji euro jako międzynarodowej waluty zdolnej w niektórych dziedzinach na równi konkurować z dolarem.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
Jak przestępcy ukrywają pieniądze? Kryptowaluty nie są wcale na czele
Finanse
Były dyrektor generalny Binance skazany za pranie brudnych pieniędzy
Finanse
Podniesienie kwoty wolnej od podatku. Minister finansów Andrzej Domański zdradził kiedy
Finanse
Co się dzieje z cenami złota? Ma być jeszcze drożej
Finanse
Blisko przesilenia funduszy obligacji długoterminowych
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił