Tusk idzie w ślady Blaira

15 osób liczy zespół strategicznych doradców premiera. Ich zadaniem jest dbanie o rozwój gospodarczy kraju. Pracami ekspertów kieruje Michał Boni

Publikacja: 05.03.2008 04:57

Michał Boni

Michał Boni

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

– Wybraliśmy ekspertów różnych dziedzin, którzy mogą przygotować ekspertyzy z najbardziej kluczowych obszarów kraju – ważnych dla prawidłowego rozwoju Polski – tłumaczy szef doradców Michał Boni. Wśród strategicznych dziedzin wymienia gospodarkę, infrastrukturę i kapitał intelektualny. Zespół ma za zadanie obserwować, co się tam dzieje, zbierać analizy, opracowywać własne rozwiązania i współpracować nad ich wdrażaniem z poszczególnymi resortami.

To nowość – Jarosław Kaczyński nigdy nie powołał podobnego gremium, a jego poprzednik Kazimierz Marcinkiewicz korzystał z rad wybranych ekonomistów, m.in. Marka Zubera.

Boni podkreśla, że dla zespołu ważne będą nie tylko kwestie ekonomiczne. – Rozwój kraju to nie tylko PKB, trzeba go postrzegać wielowymiarowo – wyjaśnia minister w Kancelarii Premiera. – Naszym celem jest stworzyć zespół, dla którego wzorcem działania będzie ekipa, jaką swego czasu powołał Tony Blair w Wielkiej Brytanii. Jej zadaniem ma być gaszenie pożarów w newralgicznych miejscach i perspektywiczne podejście do ważnych kwestii.

– W tej chwili mamy w zespole 15 ekspertów, z czego tylko trzech jest zatrudnionych na stałe. Reszta to wolni ludzie – większość pracuje na uczelniach i jeździ po świecie, zbierając doświadczenia z innych krajów. Z kancelarią wiąże ich umowa o dzieło – wyjaśnia Michał Boni.

– Skład może się jednak zmieniać, bo sam mam poczucie, że wielu ważnych dziedzin jeszcze nie obejmujemy.

Zespół zbiera się raz w tygodniu, w poniedziałki, jednak dyskusje wśród członków trwają codziennie, najczęściej poprzez e-maile. Zasługą ekspertów są m.in. opracowania przygotowane na podsumowanie 100 dni rządu Donalda Tuska, które pokazują, co rząd ma zamiar zrobić w ciągu najbliższych kilku lat. Dotyczy to m.in. programu aktywizacji pięćdziesięciolatków, powrotu do kraju młodych z emigracji i pomocy dzieciom.

– Współpracujemy też ściśle z doradcami, których skupił wokół siebie wicepremier Waldemar Pawlak i szef resortu finansów Jacek Rostowski – dodaje Boni.

Rocznie na działalność grupy doradców przeznaczono 700 – 800 tysięcy złotych, dodatkowe środki na opracowania i analizy zamawiane w instytucjach zewnętrznych mają pochodzić z unijnych dotacji.

W skład zespołu doradców prezesa Rady Ministrów wchodzą ekonomiści: Paweł Bochniarz – prezes IDEA! Management Consulting, Maciej Bukowski – prezes Fundacji Naukowej Instytut Badań Strukturalnych, Maciej Grabowski – wiceprezes IBnGR, Mikołaj Herbst – adiunkt Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych, Janusz Jankowiak – główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, Paweł Kaczmarczyk – wicedyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, Dominika Milczarek-Andrzejewska – adiunkt w Katedrze Ekonomii Politycznej Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, Dorota Poznańska – ekspert Fundacji Naukowej Instytut Badań Strukturalnych, i Mateusz Walewski – ekspert Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.

Poza tym dla premiera Tuska pracują też prawnicy Aleksandra Rusielewicz i Piotr Rymaszewski, doradca medialny Eliza Durka i Maciej Duszczyk – zastępca dyrektora Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego.

Michał Boni, dr nauk ekonomicznych

Jest specjalistą od zarządzania zasobami ludzkimi. W roku 1990w rządzie Tadeusza Mazowieckiego był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej. W rządzie Jana K. Bieleckiego (1991) był już szefem tego resortu, by za czasów Hanny Suchockiej wrócić na fotel wiceministra. W latach 1997 – 2001 był szefem gabinetu politycznego ministra pracy.

Aleksander Tarkowski, socjolog

Obecnie pracuje w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM UW) na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje przy dwóch projektach: jako koordynator w projekcie Creative Commons Polska oraz w projekcie Domena Internetowych Repozytoriów Wiedzy.

Jakub Wojnarowski, socjolog i politolog

Absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Nauk Politycznych Central European University w Budapeszcie. Obecnie jest doktorantem i wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim oraz członkiem zarządu Forum Darczyńców w Polsce. Pracuje jako dyrektor ds. działalności programowej w Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem