Jak wynika z informacji „Rz” jeden z największych graczy w Europie Centralnej Advent International zaczął zbierać środki na regionalny fundusz, którego wartość może przekroczyć 1 mld euro. Advent odmawia komentarzy, ale kilka źródeł rynkowych potwierdza tę informację. Wyraźnie zresztą widać, że ruch w branży jest coraz większy. Niedawno powstał nowy fundusz Abris, który będzie miał ponad 200 mln euro na inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej, także w Polsce.
Z danych Emerging Markets Private Equity Association wynika zaś, że tylko w 2007 r. fundusze skupiające się na naszym regionie zebrały na inwestycje aż 14,7 mld dolarów, czyli o 360 proc. więcej niż rok wcześniej. A zdaniem Brendana O’Mahony’ego, partnera w Ernst & Young, to Polska staje się regionalnym zagłębiem funduszy private equity.
Z tej puli może być przeznaczone na polskie inwestycje ok. 2 mld euro. Do tej sumy należy doliczyć fundusze, które były zebrane jeszcze przed 2007 r. Zatem wartość dostępnego obecnie kapitału, który będzie przeznaczany głównie na wykupy firm, powiększa się do ponad 2,5 mld euro. Pieniądze te mogą być wydane w nadchodzących trzech, czterech latach.
A i tak jest to bardzo konserwatywny szacunek. Wielu światowych graczy uważnie przygląda się Polsce, a pieniądze, jakimi dysponują, nie znajdują się we wspomnianych statystykach. Bridgepoint, jeden z największych graczy w Europie, kończy zbierać fundusz o wartości ok. 4 mld euro, z czego ok. pół miliarda może trafić do Europy Środkowej. Na początku roku zespół rozbudował brytyjski fundusz Montagu, do którego dołączył Michał Chałaczkiewicz, były partner w Innova Capital. Od zeszłego roku Polaków w swoich zespołach posiadają bardzo duże fundusze 3I i Warburg Pincus. A nasi rozmówcy mówią, że nad Wisłę coraz częściej przyjeżdżają przedstawiciele Kohlberg Kravis Roberts, jednego z pięciu największych graczy na świecie.
Właściwie nie ma ważnych inwestorów, którzy nie szukają nad Wisłą okazji do przejęć. – Największa konkurencja między funduszami dotyczy firm dużych lub takich, które działają w bardzo szybko rozwijających się branżach – mówi Krystyna Gottman-Narożna, dyrektor działu corporate finance w Investkredit Bank. Jej zdaniem najbardziej atrakcyjne branże to media, telekomunikacja czy usługi medyczne. Inwestorów przyciągać mogą również spółki związane z rozwojem infrastruktury. Zdaniem Khaia Tana, szefa Brigdepoint w Polsce, atrakcyjna jest także branża producentów żywności oraz firmy handlu detalicznego.