Od 2013 r. polskie firmy będą musiały kupować prawa do emisji dwutlenku węgla na aukcjach. Zdaniem Brukseli koszt uprawnień wyniesie ok. 39 euro. Zaprzeczają temu najnowsze szacunki banków.
– Nowe wyniki obliczeń kosztów są niepokojące. Dane Fortisu mówią o 70 euro za tonę, prognoza Deutsche Bank to nawet 100 euro za tonę – wskazuje prof. Krzysztof Żmijewski z Politechniki Warszawskiej. Z jego własnych wyliczeń wynika, że cena mogłaby dojść nawet do 118 euro. – To poziom emisji, powyżej którego nie będzie się opłacało licytować, bo przedsiębiorcy będą woleli zapłacić karę 100 euro za dodatkową tonę emisji – tłumaczy Żmijewski.
Jego zdaniem w perspektywie 2020 r. ceny jednej megawatogodziny energii wzrosną o 120 – 240 zł, w zależności od tego, czy sprawdzą się prognozy cen Komisji Europejskiej czy banków.
Polska wnioskowała o przyznanie praw do emisji 284 mln ton CO[sub]2[/sub] rocznie. Trudno ocenić, jak bardzo zawyżony był nasz wniosek, dostaliśmy tylko 208,5 mln ton.
Jeżeli jednak zapotrzebowanie polskiego przemysłu rzeczywiście wynosi 284 mln ton, do 2013 r. firmy będą musiały wydawać na brakujące uprawnienia 1 – 1,4 mld euro rocznie. Później ich koszty drastycznie skoczą – nawet do 15,4 mld euro rocznie, jeżeli się sprawdzą czarne scenariusze ekspertów. – Wtedy nasz przemysł padnie. Np. cement nie będzie konkurencyjny i kupi się go taniej w Pakistanie – mówi Żmijewski.