Polski pawilon zdobywa Expo

Chińskich przedsiębiorców ma przekonywać do naszego kraju stabilizacja ekonomiczna i fundusze unijne

Publikacja: 12.05.2010 02:00

Do tej pory polski pawilon na Expo odwiedziło 100 tysięcy osób

Do tej pory polski pawilon na Expo odwiedziło 100 tysięcy osób

Foto: AFP

Powodzenie polskiego pawilonu na wystawie Expo w Szanghaju przeszło oczekiwania organizatorów. – Nie spodziewaliśmy się tak dużej frekwencji. Wczoraj przekroczyliśmy liczbę stu tysięcy zwiedzających – powiedział „Rz" Sławomir Majman, komisarz generalny Polski na Expo.

W kolejkach przed fasadą budynku ze wspólnymi dla Polski i Chin elementami tradycyjnych wycinanek ludowych pełno jest młodych Chińczyków. Zdaniem Majmana, 99 proc. z nich nigdy nie słyszało o Polsce.

Expo to także oficjalne wizyty i spotkania biznesowe. Od otwarcia naszą ekspozycję odwiedzili gubernatorzy i wicegubernatorzy pięciu chińskich prowincji, szef rządowej organizacji promującej chiński handel oraz chiński wiceminister spraw zagranicznych.

W przyszłym tygodniu na Expo rozpoczyna się prezentacja wschodniej Polski, w ramach której promowana będzie m.in. polska żywność. Z kolei w drugiej połowie maja do Szanghaju przyjeżdża delegacja Ministerstwa Rolnictwa z udziałem pięćdziesięciu przedsiębiorców z branży spożywczej. Natomiast 22 maja organizowany jest Dzień Polski.

Chińskich przedsiębiorców w czasie rozmów toczonych w polskim pawilonie ma przekonywać do Polski stabilizacja gospodarcza i brak protekcjonizmu obecnego w wielu dużych krajach europejskich. Magnesem ma być też możliwość wykorzystywania w projektach funduszy unijnych.

Trudno jednak oczekiwać, żeby Expo przełożyło się na konkretne efekty biznesowe, np. chińskie inwestycje, których wciąż w Polsce brakuje.

W ubiegłym roku Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zdołała sfinalizować tylko pięć projektów chińskich firm, w dodatku skromnej wartości: spółki Compal Europe, Suzhou Victory, Dallan Talent Gift, Dong Guang oraz Loyal Chemical zadeklarowały w sumie nakłady wielkości 38 mln euro, z tego najwięcej ta ostatnia – 20 mln euro. Łączna liczba nowych miejsc pracy szacowana jest na niespełna tysiąc. Co prawda obecnie negocjowane są inwestycje warte pół miliarda euro, ale nie wiadomo, ile z nich zakończy się podpisaniem umów.

[ramka][b]Polska dobrze wypada na tle regionu[/b]

O możliwościach inwestycyjnych Polski dyskutowano na wtorkowej konferencji „Why Poland?", zorganizowanej przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz firmę PricewaterhouseCoopers. Wiceprezes PAIiIZ Marek Łyżwa podkreślił, że spadek napływu inwestycji zagranicznych do Polski w 2009 r. (16 proc.) był znacznie niższy niż w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej (40 – 90 proc.), a główne atuty Polski – potencjał ludzki, strategiczne położenie i zachęty inwestycyjne, w tym wsparcie z funduszy UE, powinny zachęcać kolejnych inwestorów do lokowania się w naszym kraju. Według Adama Żołnowskiego, wicedyrektora w PwC, Polska, jako członek Unii, należy do krajów niskiego ryzyka inwestycji, a relatywnie małe koszty pracy zapewniają inwestującym firmom zysk. [/ramka]

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje