Mocno rosną notowania Polski na zagranicznych rynkach. W najnowszym raporcie ONZ-owskiej Konferencji ds. Handlu i Rozwoju UNCTAD World Investment Report 2011, do którego dotarła „Rz", sklasyfikowano nas na szóstym miejscu najbardziej atrakcyjnych krajów świata dla lokowania inwestycji w latach 2011 – 2013. To potężny awans. W 2010 r. UNCTAD umieścił Polskę na miejscu 12. Teraz wyprzedzają nas jedynie Chiny, USA, Indie, Brazylia i Rosja. W tyle zostały Niemcy (dziewiąte miejsce), Wielka Brytania (13.), a nawet Singapur (14.). – Wysoka pozycja nie powinna być zaskoczeniem. Poziom ryzyka w Polsce jest teraz bardzo niski, a oszczędności i możliwe zyski dużo wyższe niż gdzie indziej – twierdzi dyrektor w PwC Adam Żołnowski.
Potwierdzają to notowania naszego kraju w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. W zestawieniu najbardziej perspektywicznych miast dla takiej działalności (w kategorii top 10 emerging cities) pierwsze miejsce zajął Kraków, wyprzedzając m.in. Pekin, Buenos Aires, Kair oraz Sao Paulo.
Zdaniem dyrektora zarządzającego HP Global Business Services na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Jacka Levernesa w notowaniach popycha Polskę do góry m.in. dostępność wykształconej kadry i wciąż atrakcyjne koszty pracy. Ale największym magnesem jest teraz stabilność gospodarcza i polityczna. – Do niedawna inwestorzy oceniali Polskę przez pryzmat regionu. Teraz wrzucanie jej do jednego worka z Ukrainą i Węgrami już się kończy, a to dobry prognostyk – uważa Levernes.
Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman podkreśla, że sytuacja wciąż jest nieprzewidywalna. – Napływ inwestycji do Polski będzie zależał od tego, jak zachowa się gospodarka światowa w drugiej połowie roku. Czynniki wewnętrzne i polityczne w kraju nie będą mieć większego znaczenia, jeśli na świecie zabraknie kapitału – podkreśla.
Według Ministerstwa Gospodarki po pięciu miesiącach 2011 r. inwestycje sięgnęły 4,2 mld euro. To o 105 mln mniej niż przed rokiem. Resort mimo to zakłada, że do końca roku zdołamy przekroczyć 10 mld euro.