Nowy dług przekroczy w tym roku bilion dolarów

Emisje na świecie papierów dłużnych, możliwych do wykupienia w terminie przekroczą w tym roku bilion dolarów, będą dominować ekologiczne obligacje, a wschodzące rynki będą nadrabiać zapóźnienie — stwierdza raport Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF) z Waszyngtonu

Publikacja: 18.07.2021 15:38

Nowy dług przekroczy w tym roku bilion dolarów

Foto: Bloomberg

Korporacje i instytucje finansowe są pod coraz większą presją inwestorów, aby bardziej uczestniczyły w staraniach o środowisko, sprawy społeczne i systemy kierowania (ESG), więc rośnie popularność emisji obligacji na pozyskiwanie pieniędzy na projekty związane z klimatem, sferą socjalną oraz związanymi z celami zapewniającymi zrównoważony rozwój — pisze Reuter.

W I półroczu sprzedaż papierów dłużnych zwiększyła się ponad dwukrotnie do 680 mld dolarów zbliżając się do sumy 700 mld osiągniętej w całym ubiegłym roku. Najnowszy pęd w emisjach sprawi, że łączny rynek wzrośnie w tym roku do ponad 3 bln dolarów — ocenia IIF

- Gdy w centrum uwagi znalazły się zobowiązania zerowe netto, to przyspieszenie inwestycji w projekty energetyczne o małej emisji związków węgla i w innowacje technologiczne stało się czynnikiem mocno wspierającym emisję takich papierów dłużnych ESG, a przy tym istniał duży popyt ze strony inwestorów — wyjaśnił ekonomista IIF, Khadija Mahmood.

Ekologiczne obligacje używane do finansowania projektów związanych z klimatem albo ze środowiskiem stanowiły lwią część nowych emisji, przypadło na nie 35 proc. całości, najwięcej emitowano we Niemczech., Chinach i Francji. Wśród emitentów dominowały krajowe fundusze inwestycyjne, instytucje finansowe i firmy usług komunalnych, a dołączały do nich w rosnącym zakresie firmy ze wszystkich obszarów energetyki, materiałowe i producenci artykułów konsumpcyjnych.

Inne rodzaje papierów dłużnych podpadających pod kategorię możliwych do wykupienia notowały również ogromny wzrost w I półroczu. Emisje społecznych obligacji, zbierających fundusze na projekty o pozytywnych rezultatach społecznych zwiększyły się ponad trzykrotnie do 140 mld dolarów, częściowo na skutek wprowadzenia przez Unię Europejską przepisów o ujawnianiu informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w usługach finansowych (Sustainable Finance Disclosure Regulation, SDFR).

Emisje obligacji do wykupienia w terminie, które mają zapewnić środki na mieszane projekty wzrosły do 90 mld dolarów po 6 miesiącach, a dolar zastąpił euro jako główna waluta finansowania.

Emitenci ze wschodzących rynków mają jednak spore zaległości — Wschodzące rynki stanowią obecnie niecałe 15 proc. świata zrównoważonych papierów dłużnych — stwierdził Mahmood. Największymi obecnie emitentami są Chiny, Chile, Turcja i Meksyk.

Finanse
Będzie konkurs dla członków Rady Fiskalnej
Finanse
Jak przestępcy ukrywają pieniądze? Kryptowaluty nie są wcale na czele
Finanse
Były dyrektor generalny Binance skazany za pranie brudnych pieniędzy
Finanse
Podniesienie kwoty wolnej od podatku. Minister finansów Andrzej Domański zdradził kiedy
Finanse
Co się dzieje z cenami złota? Ma być jeszcze drożej