Dokładne zapoznanie się z taryfą opłat i prowizji często pozwala znaleźć opłaty i prowizje, których nie widać na pierwszy rzut oka. Na stronie banku często widzimy napis o darmowych operacjach bankowych, a zaraz obok widzimy małą gwiazdkę, która zazwyczaj oznacza że jest jakiś warunek lub opłata.
Warto skorzystać z dostępnych na wielu stronach porównań i rankingów. Znajdziemy tak zestawienie najlepszych rachunków, co pozwala na szybkie porównanie opłat i wybranie najtańszej oferty konta bankowego. Każdy ranking może mieć różne założenia, a co za tym idzie wyniki rankingów również może być inne. Warto wykorzystać takie zestawienie do analizy opłat, a potem podjąć decyzję najlepszą dla siebie.
Jeśli przeszukujemy porównania i rankingi to warto zwrócić uwagę dla kogo jest dedykowane to konto. W przypadku kont osobistych z pewnością spotkamy się z kilkoma określeniami. Jeśli mówimy o kontach studenckich to zazwyczaj mamy na myśli konta dla osób młodych w wieku od 18 do 26 lat. Jeśli mamy już ukończone 26 lat powinniśmy poszukać rankingu kont osobistych i z jego pomocą wybrać najlepsze konto bankowe
Ważne abyśmy poszukiwali oferty konta, w której nie będzie:
Opłaty za prowadzenie konta
Opłaty za korzystanie z karty
Opłaty za korzystanie z bankomatów
Jeśli znajdziemy ofertę, w której nie będzie tych opłat to można śmiało stwierdzić, że jest to naprawdę tania oferta konto bankowego.
Jak otworzyć konto bankowe?
Jeśli nie posiadamy jeszcze konta w żadnym banku to konto możemy otworzyć na dwa sposoby: przez Internet lub w oddziale banku.
Najwygodniejszym sposobem jest złożenie wniosku o konto przez Internet np. na stronie banku. Do złożenia wniosku będą potrzebne nam dane z dowodu osobistego. Podczas wypełniania wniosku podajemy dane osobiste oraz określamy inne parametry konta i pozostałych produktów np. czy decydujemy się na kartę debetową czy konto oszczędnościowe, jakie mają być limity na karcie.
Podczas składania wniosku mamy możliwość wyboru w jaki sposób chcemy podpisać umowę. Najprostszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na podpisanie umowy, którą dostarczy nam kurier pod wskazany we wniosku adres. Po weryfikacji dokumentów bank aktywuje nasze konto.
Otwarcie konta w oddziale, to również szybki sposób na otwarcie konta o ile mamy w pobliżu oddział danego banku. Warto pamiętać aby zabrać ze sobą dowód osobisty, który będzie potrzebny. Podczas jednej wizyty w oddziale załatwimy wszystkie formalności i wyjdziemy z aktywnym kontem.
Podczas składania wniosku możemy potwierdzić swoje dane poprzez wykonanie przelewu weryfikacyjnego. Nie wszystkie banki udostępniają taką metodę zawarcia umowy. Możemy z niej skorzystać tylko w przypadku gdy mamy już konto w innym. Wykonanie takiego przelewu pozwala bankowi zweryfikować nasze dane bez konieczności wizyty w oddziale czy dostarczania umowy przez kuriera.
Wybór pierwszego lepszego konta może oznaczać nawet kilkaset złotych straty w ciągu roku. Warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie dostępnych ofert i wybrać najlepszą