Indeks jest opracowywany na podstawie prognoz kilkoro ekonomistów polskich, oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 proc. PKB rocznie.
Ekonomiści zwracają uwagę na to, że po półtorarocznej wysokiej dynamice PKB już w pierwszym kwartale tego roku obserwowaliśmy spowolnienie tempa wzrostu, a dane za drugi kwartał wskazują na dalsze osłabienie. Kluczowym czynnikiem jest kurczący się popyt tak krajowy jak i zagraniczny, przy czym istotną rolę odgrywa niepewność co do koniunktury i zamówień zagranicznych. Znaczne wyhamowanie dynamiki eksportu powoduje, że przedsiębiorstwa ograniczają rozmiary produkcji i zatrudnienia, co widać po spowolnieniu produkcji sprzedanej przemysłu i stagnacji zatrudnienia. Utrzymujący się stan na rynku pracy nie sprzyja wzrostowi płac, które nominalnie rosną w tempie inflacji, a realnie nawet spadają. Trwająca od pół roku realna stagnacja funduszu płac nie sprzyja prywatnym wydatkom konsumpcyjnym, a cięcia budżetowe ograniczają konsumpcję publiczną. Umacniający się złoty nie poprawia konkurencyjności eksportu, lecz hamuje wzrost importu, co stabilizuje bilans płatniczy, oraz może przyczynić się do wzrostu eksportu netto. Nadzieja też na to, że część inwestycji zaawansowana w związku z Euro 2012 nie ulegnie gwałtownemu wygaszeniu, przy ostatnio poprawiających się nastrojach krajowych przedsiębiorców.
Ale też poprawiają się jednak niektóre parametry makroekonomiczne (oprócz bezrobocia) - maleje inflacja, stabilizuje się, na skutek dodatniego eksportu netto, saldo bilansu płatniczego. Dzięki NBP istotnie zredukowano deficyt budżetowy. Ale te zmiany nie wpływają zdecydowanie na wartość Indeksu.
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP to Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.