Komisja Nadzoru Finansowego przypomina, że SKOK muszą przeprowadzić audyt zewnętrzny i przekazać wyniki m.in. KNF i NBP. Nadzór opublikował wytyczne, które mają być zastosowane przy sporządzeniu sprawozdania.
Audyt powinien zostać przeprowadzony przez biegłego rewidenta dotychczas niebadąjącego sprawozdań finansowych danej SKOK oraz posiadającego odpowiednie kompetencje w zakresie audytu instytucji finansowych. UKNF przypomina, że audytor powinien ocenić i przedstawić wnioski dotyczące m.in. prawidłowości tworzenia rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego, sposobu dokonywania przez SKOK-i odpisów aktualizujących pożyczki i kredyty przeterminowane, a także określić zgodność utworzonych odpisów z ustawą o rachunkowości. Ocena powinna dotyczyć także procedur udzielania pożyczek i kredytów oraz sposobu ich zatwierdzania do wypłaty, w tym pożyczek i kredytów dla członków organów kasy i pozostałych pracowników SKOK. – Konieczne jest także zbadanie, czy dla członków organów kas procedury udzielania pożyczek i kredytów spełniają normy ustawowe, w tym czy łączna wysokość udzielonych pożyczek nie przekracza norm ustawowych, i czy nie udzielano ich na warunkach korzystniejszych –wylicza UKNF w piśmie przesłanym do SKOK-ów oraz Kasy Krajowej SKOK.
Ustawa obejmująca kasy nadzorem wchodzi w życie 26 października (z wyjątkiem niektórych przepisów). Najpóźniej trzy miesiące po tej dacie kasy muszą zrobić audyt. Według nadzoru, także środki zgromadzone w kasach powinny zostać objęte zewnętrznym systemem gwarancji.
– Za państwowym nadzorem nad SKOK powinny iść państwowe gwarancje depozytów, oparte o Bankowy Fundusz Gwarancyjny – mówi Łukasz Dajnowicz rzecznik KNF. Projekt nowelizacji ustawy, która by to umożliwiła jest już w Sejmie. Obecnie depozyty kas są objęte wewnętrznymi gwarancjami, opartymi na ubezpieczeniu TUW SKOK.