Najpoważniejszym – w naszym odczuciu – mankamentem dotychczasowych dyskusji o otwartych funduszach emerytalnych był brak rzetelnego opracowania traktującego o wpływie OFE na gospodarkę. Bo trudno przecież uznać za takie wychodzące od braku wpływu OFE na oszczędności netto, a bazujące na warunku zachowania pozostałych okoliczności bez zmian twierdzenia o wypychaniu przez OFE zagranicznych inwestycji z rynku udziałowego i podnoszeniu przez nie dysparytetu stóp oraz „sztucznego" pompowania popytu na GPW.
Badanie wpływu OFE na gospodarkę musi mieć charakter dynamiczny: w krótkim okresie (kiedy nie zmieniają się relacje zasobów kapitału, pracy oraz „technologii"); średnim okresie (kiedy zmieniają się relacje zasobów kapitału i pracy, a nie zmieniają się zasoby „technologii"); oraz w długim okresie (kiedy zmieniają się zasoby wszystkich czynników wzrostu).
W krótkim okresie poprzez generowanie oszczędności (i tym samym kapitału) OFE istotnie wspomagały finansowanie inwestycji krajowych. W latach 1999–2012 przeciętnie rocznie relacja oszczędności generowanych w OFE (mierzonych przyrostem aktywów netto) do PKB wyniosła 1,66 proc. Nawet jeśli od przyrostu aktywów odejmie się składki (średniorocznie 1,23 proc.), które według Ministerstwa Finansów są rodzajem dotacji, to i tak efekt netto jest dodatni. OFE – w sensie ekonomicznym – generują bez wątpienia tak zdefiniowane dodatkowe oszczędności.
Gospodarka i OFE w latach 1999–2012
Dla każdego ekonomisty interesującym wyzwaniem jest próba modelowego oszacowania wpływu OFE na główne agregaty makroekonomiczne w Polsce. Tym bardziej że mamy za sobą już 14 lat funkcjonowania OFE i znamy twarde dane statystyczne z lat 1999–2012, gdzie siłą rzeczy oddziaływanie funduszy emerytalnych na gospodarkę zostało już ujęte. Wysiłek powinien więc być skoncentrowany na próbie wyabstrahowania z historycznych danych wpływu OFE. Tylko w ten sposób możemy merytorycznie rozstrzygnąć o makroekonomicznym znaczeniu funkcjonowania funduszy emerytalnych w dłuższym horyzoncie czasowym.
Zrobiliśmy to w obszernym opracowaniu, liczącym wraz z aneksami statystycznymi i opisem skonstruowanego przez nas modelu, blisko 100 stron.*). Przeprowadziliśmy szereg eksperymentów symulacyjnych, na bazie których opracowaliśmy najbardziej prawdopodobny scenariusz rozwoju gospodarki Polski w latach 1999–2012 bez udziału w OFE. W kontekście obecnej dyskusji dostosowaliśmy też nasz model do potrzeb oszacowania makroekonomicznych następstw ewentualnej likwidacji OFE (wobec scenariusza bazowego) sięgających aż roku 2030. Ten tekst jest najbardziej syntetyczną prezentacją wyników naszych badań.