Prawie połowa Polaków organizuje w tym roku wakacje na własną rękę i zatrzyma się w domku letniskowym lub w apartamencie. To o 60 proc. więcej niż w roku ubiegłym, gdy taki sposób zakwaterowania wybierało jedynie 19 proc. zainteresowanych. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez specjalizujący się w wynajmie domów letniskowych i apartamentów portal Casamundo i instytut badawczy TNS OBOP. – Najnowsze sondaże pokazują, że Polacy coraz częściej sami zajmują się planowaniem wakacyjnych wyjazdów. Urlopowicze cenią sobie niezależność i elastyczność, jakie daje samodzielne wyszukiwanie, porównywanie i rezerwowanie zakwaterowania – komentuje wyniki Thorsten Kerwin, dyrektor generalny Casamundo.

Ankietowani byli również pytani o kwotę, jaką planują wydać na zakwaterowanie podczas tegorocznych wakacji. Co trzecia osoba przeznaczy w tym roku od 100 do 250 złotych na tygodniowy pobyt dla jednej osoby. To wynik zbliżony do tego z roku 2012. Natomiast 18 proc. wyda na ten cel pomiędzy 251 a 500 złotych. Z kolei na droższe zakwaterowanie wynoszące od 501 do 1000 złotych pozwoli sobie jedynie 14 proc. Polaków.

Porównując wyniki z tych dwóch kategorii do danych sprzed roku, można zauważyć, że Polacy częściej wydają na zakwaterowanie od 500 do 1000 złotych. Sumy powyżej 2000 złotych wciąż pojawiają się stosunkowo rzadko. Jak sugerują badania, więcej za zakwaterowanie skłonne są zapłacić osoby w przedziale wiekowym 30–40 lat.

Według raportu Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl zajmującego się rezerwacją i sprzedażą biletów lotniczych, w lipcu i sierpniu tego roku najwięcej osób wybierze się na własną rękę do Włoch. 18 proc. biletów rezerwowanych poprzez eSKY.pl to przelot do tego kraju. Do Hiszpanii wybiera się w te wakacje 15 proc. klientów serwisu, do Francji 13 proc. Na kolejnych miejscach urlopowych wyborów znalazły się: Grecja – 9 proc; Bułgaria – 7 proc. oraz Portugalia – także 7 proc.