Program ma wspierać wspólne projekty producentów i twórców polskich oraz ukraińskich. O dotacje mogą też aplikować zespoły przygotowujące filmy o tematyce polsko-ukraińskiej. A także festiwale.

Filmowcy niejeden raz udowadniali, że są środowiskiem ogromnie solidarnym. Również po agresji Rosji na Ukrainę natychmiast zaczęli okazywać wsparcie kolegom i koleżankom z Ukrainy. Praktycznie wszystkie organizacje filmowe organizowały różnego rodzaju zbiórki, Polska Akademia Filmowa wozi do Ukrainy sprzęt filmowy potrzebny do dokumentowania i rejestracji tragedii, jaka się tam rozgrywa.

Czytaj więcej

Filmowcy pomagają Ukrainie. Kamery wycelowane w Rosjan

Stowarzyszenie Filmowców organizuje pomoc dla uchodźców, oddało na ich potrzeby swój dom pracy twórczej w Kazimierzu, również w warszawskiej siedzibie zorganizowały miejsca noclegowe. Na stronie Stowarzyszenia Kobiety Filmu codziennie pojawiają się ogłoszenia, że ktoś szuka mieszkania dla kolegów z Ukrainy, a także pracy. Jest zresztą sporo zgłoszeń z ekip, które chcą zatrudnić ukraińskich fachowców.

10 mln

Tyle (w złotych) wynosi budżet programu "Polsko-ukraińskie inicjatywy filmowe"

Pomaga też ukraińskim filmowcom Polski Instytut Sztuki Filmowej, który uruchomił na swojej stronie internetowej zakładkę „Pomoc dla Ukrainy”, gdzie znalazły się najważniejsze informacje dotyczące działań PISF w zakresie wsparcia oraz ogłoszenia o pracę. PISF udostępnił też przestrzeń biurową dla filmowców ukraińskich nie mających warunków do pracy, a także zaoferował im pomoc prawną. Dyrektor Radosław Śmigulski uruchomił nowy program programie „Polsko-ukraińskie inicjatywy filmowe”. Znalazły się w nim cztery działy (priorytety): „Rozwój i produkcja filmów dokumentalnych”, „Rozwój i produkcja filmów animowanych”. „Dewelopment scenariuszowy” oraz „Festiwale i inicjatywy filmowe”.

Program ma inspirować polskich i ukraińskich twórców do współpracy, wspierać koprodukcje, stworzyć warunki, by artyści z Ukrainy mogli kontynuować swoją twórczą pracę, ale też promować ukraińską kulturę na festiwalach i przeglądach.

Budżet nowego programu wynosi 10 mln zł, a nabór wniosków już się zaczął.