To pierwszy festiwal, który zdobył nową ekranizację tragedii Szekspira, która już dziś uważana jest za wielkiego kandydata do Oscarów. I pierwszy film, który Joel Coen wyreżyserował i wyprodukował sam, nie w duecie z bratem Ethanem. „The Tragedy of Macbeth” w pażdzierniku zebrał pierwsze recenzje amerykańskie i brytyjskie. Wszystkie entuzjastyczne. W roli głównej wystąpił Denzel Washington, Lady Makbet gra Frances McDormand, laureatka tegorocznego Oscara za rolę w „Nomadland”, a prywatnie żona Coena. Za kamerą stanął Bruno Delbonnel. O jego czarno-białych zdjęciach krytycy piszą, że każdy kadr jest tu dziełem sztuki.

EnergaCAMERIMAGE ma na świecie znakomitą renomę, nic dziwnego, że wielu twórców i producentów chce tu pokazywać swoje filmy. Także w tym roku o Złotą Żabę będą walczyli operatorzy wyśmienitych tytułów. W konkursie głównym znalazły się też: „Belfast” Kennetha Branagha (zdjęcia: Haris Zambarloukos), „Animals” Nabil Ben Yadir (zdj. Frank Van Den Eeden). „C’mon C’mon” Mike’a Millsa (zdj. Robbie Ryan), „Diuna” Denisa Villeneuve’a (zdjęcia :Greig Fraser)

„Eight for Silver” Seana Ellisa z jego własnymi zdjęciami, „King Richard: Zwycięska rodzina” Reinaldo Marcusa Greena (zdjęcia: Robert Elswit), „Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun” Wesa Andersona (zdjęcia: Robert D. Yeoman), „The Last Execution” Franziski Stünkel (zdjęcia: Nikolai von Graevenitz), „Miasto wyklętych” Stefana Ruzowitzky’ego (zdjęcia: Benedict Neuenfels), „Ostatni pojedynek” Ridleya Scotta (zdjęcia: Dariusz Wolski) . „Respect” Liesla Tommy’ego (zdjęcia: Benedict Neuenfels). Polską kinematografię reprezentuje film Mateusza Rakowicza „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” ze zdjęciami Jacka Podgórskiego.

Festiwal EnergaCAMERIMAGE zacznie się 13 listopada i potrwa do 20 listopada. Swój przyjazd do Torunia potwierdziło już wielu znaczących artystów, m.in. twórca „Diuny” Denis Villeneuve