Teoretycznie wszystkie zobowiązania ulegają kiedyś przedawnieniu. Jednak w praktyce każdego roku Polacy płacą przeterminowane długi sprzed kilkunastu lat. Taki jest rezultat skupowania roszczeń przez nieuczciwe firmy windykacyjne. Masowo wykupują one nieważne zobowiązania wykorzystując niewiedzę dłużników.
Już wkrótce ten proceder może zostać ukrócony. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizację Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw, w tym Kodeksu postępowania cywilnego i ustawy o prawach konsumenta. Nie będzie można dochodzić przeterminowanych należności, a okres ich przedawnienia zostanie skrócony z 10 do 6 lat.
Na granicy prawa
Proponowane zmiany będą korzystne dla dłużników. Ich celem jest również zachęcenie wierzycieli do szybszego dochodzenia roszczeń. Nowelizacja została przyjęta przez rząd w styczniu. Teraz wszystko w rękach posłów. Ustawa jest po pierwszym czytaniu.
Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadnia zmianę przepisów koniecznością wyeliminowania patologii. Przedawnione roszczenia są skupowane przez spółki windykacyjne od firm ubezpieczeniowych, telekomunikacyjnych i banków. Następnie firmy te wnoszą o wydanie nakazu zapłaty, korzystając z postępowania elektronicznego, które nie wymaga udziału dłużnika. Zazwyczaj dowiaduje się on o postępowaniu w momencie otrzymania nakazu zapłaty. W najtrudniejszej sytuacji są osoby starsze, które często nie wiedzą o przysługujących im prawach.
Do redakcji zgłosiła się pani Joanna, która kilka tygodni temu dostała wyrok sądu. Wynika z niego, że ma zapłacić 1000 zł plus odsetki z tytułu niezapłaconych faktur na rzecz firmy telekomunikacyjnej. Tymczasem chodzi o zadłużenie z 2006 r., które zgodnie z prawem się przedawniło.