Najlepsze uczelnie i wydziały ekonomiczne w Polsce. Ranking „Rzeczpospolitej"

Gdzie warto studiować kierunki ekonomiczne? Już wiemy. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie to najlepsza w Polsce uczelnia ekonomiczna. Najlepszy w kraju wydział ekonomiczny też jest w stolicy – to Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Publikacja: 13.11.2018 23:01

Najlepsze uczelnie i wydziały ekonomiczne w Polsce. Ranking „Rzeczpospolitej"

Foto: Adobe Stock

- Jesteśmy najstarszą uczelnią ekonomiczną w Polsce, a tradycja zobowiązuje - podkreśla prof. Marek Rocki, rektor Szkoły Głównej Handlowej, który podczas środowej gali Rankingu uczelni i wydziałów ekonomicznych „Rzeczpospolitej” odebrał dyplom dla najlepszej uczelni w III edycji naszego zestawienia.

Zobacz ranking najlepszych uczelni ekonomicznych w Polsce!

Dyplom dla najlepszego w Polsce wydziału odebrała dr hab. Katarzyna Kopczewska, prodziekan ds. studenckich Wydziału Nauk Ekonomicznych UW.

Zobacz ranking najlepszych wydziałów ekonomicznych w Polsce!

W tegorocznym rankingu konkurowało sześć uczelni i 28 wydziałów, które mogą prowadzić pełne, trójstopniowe studia ekonomiczne.

Trzeci sukces SGH

Zestawienie przygotowane przy wsparciu partnera merytorycznego, Ośrodka Przetwarzania Informacji - Państwowego Instytutu Badawczego, opracowaliśmy na podstawie wyników uzyskanych przez uczelnie i wydziały w czterech kategoriach: kariery absolwentów (w tym roku w największym stopniu zaważyły one na końcowym wyniku), jakości nauczania, potencjału naukowego oraz umiędzynarodowienia.

Zobacz jaka była metodologia rankingu „Rzeczpospolitej".

Po raz trzeci najlepszą z polskich uczelni ekonomicznych w Polsce okazała się Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, która wygrała w trzech na cztery oceniane kategorie. Jest najlepsza m.in. pod względem karier swoich absolwentów, którzy w pierwszym roku po studiach zarabiają ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, a na znalezienie pracy wystarcza im 1,7 miesiąca.

Robert Gardzinski

Zwycięzca w kategorii „Uczelnie Ekonomiczne”: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Nagrodę odebrał rektor prof. dr hab. Marek Rocki.

- Po takich kierunkach jak ekonomiczna analiza prawa, metody ilościowe i systemy informacyjne, finanse czy rachunkowość bezrobocie wśród absolwentów jest zerowe. Znajdują pracę natychmiast po uzyskaniu dyplomu i uzyskują pensję rzędu 7 tysięcy złotych w ciągu pierwszego roku po ukończeniu studiów - podkreśla prof. Rocki. Jak zaznacza, wielu wykładowców SGH to przede wszystkim praktycy rynkowi. Studenci uczelni mają więc na bieżąco dostęp do aktualnej wiedzy o powstających problemach i metodach, jak te problemy rozwiązać - co ułatwia im wejście na rynek pracy.

Przeczytaj też rozmowę z rektorem Szkoły Głównej Handlowej Marek Rockim: SGH kształci liderów i pracodawców.

X

Nie zmienił się też wicelider rankingu, którym po raz trzeci została Akademia Leona Koźmińskiego. Nagrodę dla jedynej uczelni niepublicznej w naszym zestawieniu, która jest też wiceliderem w kategorii karier absolwentów (zarabiają po studiach średnio 4 tys. zł) i umiędzynarodowienia studiów, odebrał prorektor ALK, prof. Grzegorz Mazurek.

Trzecie miejsce na podium w tegorocznym rankingu uczelni zajął Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, który zdobył je również przed rokiem.

Doceniona jakość

O ile na podium uczelni nie ma przetasowań, to radykalnie zmieniła się czołówka zestawienia wydziałów. Miały na to wpływ m.in. wprowadzone za radą kapituły rankingu zmiany wag przypisanych niektórym kategoriom. W rezultacie obecne wyniki nie są do końca porównywalne z ubiegłorocznymi.

W tym roku na pierwsze miejsce wrócił Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego - niekwestionowany lider jakości nauczania, który był też zwycięzcą I edycji rankingu w 2016 r.

Robert Gardzinski

Zwycięzca w kategorii „Wydziały Ekonomiczne”: Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Nagrodę odebrała prodziekan dr hab. Katarzyna Kopczewska.

 

Jak podkreśla Katarzyna Kopczewska, kandydatów na studia na WNE UW przyciąga właśnie jakość kształcenia.

- Wiele lat temu zdecydowaliśmy się pójść pod prąd; gdy powszechne było obniżanie poziomu. Stawiamy na kształcenie analityczne z mocnym komponentem praktycznym – spojrzeniem na gospodarkę. Kładziemy też nacisk na języki obce oraz na kompetencje miękkie, tak by nasi absolwenci mogli bez problemu pracować w biznesie - wyjaśnia prodziekan WNE UW.

Przeczytaj też wywiad z prodziekan ds. studenckich Wydziału Nauk Ekonomicznych UW Katarzyną Kopczewską: Uczymy rygoru myślenia i pokory.

Na drugie miejsce awansował w tym roku Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zaś na trzecim miejscu znalazł się Wydział Nauk Stosowanych Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

Robert Gardzinski

Nagrodziliśmy najlepsze polskie uczelnie ekonomiczne. Fot. Robert Gardziński

Pełny ranking uczelni i wydziałów ekonomicznych, wraz ze szczegółowymi tabelami już jutro w specjalnym dodatku do „Rzeczpospolitej" oraz na RP.pl.

- Jesteśmy najstarszą uczelnią ekonomiczną w Polsce, a tradycja zobowiązuje - podkreśla prof. Marek Rocki, rektor Szkoły Głównej Handlowej, który podczas środowej gali Rankingu uczelni i wydziałów ekonomicznych „Rzeczpospolitej” odebrał dyplom dla najlepszej uczelni w III edycji naszego zestawienia.

Zobacz ranking najlepszych uczelni ekonomicznych w Polsce!

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekonomia
Witold M. Orłowski: Słodkie kłamstewka
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ekonomia
Spadkobierca może nic nie dostać
Ekonomia
Jan Cipiur: Sztuczna inteligencja ustali ceny
Ekonomia
Polskie sieci mają już dosyć wojny cenowej między Lidlem i Biedronką
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ekonomia
Pierwsi nowi prezesi spółek mogą pojawić się szybko