Nowa koncepcja sankcjonowania nierynkowego zachowania (OP)
Z dniem 1 stycznia 2019 r. dotychczas obowiązująca sankcja w postaci opodatkowania 50% stawką kwoty doszacowania z tytułu niezgodności warunków transakcji z zasadą ceny rynkowej została zastąpiona nową instytucją tzw. dodatkowego zobowiązania podatkowego, która została uregulowana w przepisach rozdziału 6a OP.
W myśl nowych przepisów, organ podatkowy ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe, która może zostać nałożone m.in. w przypadku podjęcia ustaleń w zakresie cen transferowych. Stawka podatku wynosi 10% sumy nienależnie wykazanej lub zawyżonej straty podatkowej i niewykazanego w całości lub części dochodu do opodatkowania.
Ustawodawca przewidział ponadto możliwość podwojenia sankcyjnej stawki (20%), jeżeli podstawa do ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego przekracza 15 mln zł (w zakresie nadwyżki ponad tę kwotę) lub podatnik nie przedłoży dokumentacji podatkowej (chyba, że zostanie ona uzupełniona w terminie wskazanym przez organ podatkowy, nie dłuższym niż 14 dni) oraz nawet potrojeniu (30%) jeżeli kwota przekracza 15 mln zł i podatnik nie przedłoży dokumentacji cen transferowych dla danej transakcji (chyba że zostanie ona uzupełniona na podobnych zasadach jak powyżej).
Nowa koncepcja sankcji skutkuje w praktyce tym, że niezależnie od wyniku podatkowego przedsiębiorcy w danym roku (np. poniesienie straty podatkowej), ustalenia z tytułu cen transferowych zostaną objęte stawką sankcyjną wahającą się od 10% do 30% i będą wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku z tytułu dodatkowego zobowiązania podatkowego. Należy pamiętać że dodatkowe zobowiązanie ma charakter sankcyjny i nie będzie mogło zostać odliczone przez drugą stronę transakcji.