Korzystna interpretacja dla firm wspierających finansowo swoich pracowników. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że przyznanie nieoprocentowanej pożyczki nie powoduje powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń. Pracodawca nie musi więc potrącać jej beneficjentom zaliczki na podatek.
Czytaj też: Czy osoba, która dostała nieoprocentowaną pożyczkę musi zapłacić podatek
Wsparcie na jednakowych zasadach
O interpretację wystąpiła spółka zajmująca się produkcją i sprzedażą wyrobów z tworzyw sztucznych. Jej pracownicy mogą się ubiegać o pożyczkę na jednakowych zasadach. Określa je regulamin. Każda umowa ma formę pisemną. Zawiera zgodę na potrącanie ratalnych spłat bezpośrednio z wynagrodzenia. Pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel. Pożyczki są nieoprocentowane. Czy brak obowiązku zapłaty odsetek powoduje, że pracownik uzyskuje korzyść majątkową w wysokości odsetek, które musiałby zapłacić, gdyby wziął kredyt w banku? Czy trzeba mu naliczyć przychód z nieodpłatnych świadczeń, od którego należy pobrać zaliczkę na podatek?
Takie wątpliwości miała spółka i poprosiła fiskusa o ich wyjaśnienie.
Co jest nieodpłatnym świadczeniem
Przypomnijmy, że skarbówka szeroko rozumie pojęcie „nieodpłatne świadczenia", którym posługuje się ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. W interpretacjach wielokrotnie podkreśla, że obejmuje ono wszystkie zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu. A także te, których skutkiem jest niezwiązane z kosztami przysporzenie majątkowe.