Andrew Torrance, szef Allianz w Wielkiej Brytanii i przewodniczący Climate Wise skupiającego 42 organizacje ubezpieczeniowe powiedział w poniedziałek podczas COP 14 w Poznaniu, że ubezpieczyciele również muszą się zaangażować w sprawy zmian klimatycznych.
- Celem jest redukcja ryzyka dla społeczeństwa. A sektor ubezpieczeniowy mocno reaguje na zmiany klimatu i klęski żywiołowe - powiedział Torrance. - Jednak potrzebna jest współpraca rządów i przedsiębiorców - dodał.
Climate Wise w swoim planie porusza trzy kwestie: muszą zostać stworzone krajowe plany działań dostosowawczych, bo tylko wtedy ubezpieczenia klimatyczne będą bardziej dostępne. Po drugie należy zadbać o zbieranie danych klimatycznych, które powinny być dostępne i którymi można by się wymieniać.
- Po trzecie nawołujmy do synergii między działaniami adaptacyjnymi a łagodzącymi – powiedział Torrance.
– Ubezpieczenia to ważny temat dla celów adaptacyjnyh, gdy mówimy o zmianach klimatu – przyznał Yvo de Boer, Sekretarz Wykonawczy Ramowej Konwencji NZ w sprawie Zmian Klimatu. – Ubezpieczyciele patrzą na problem długoterminowo, więc można to wykorzystać.