Do każdego wyzwania cywilizacyjnego przypisane są rekomendacje, których realizacja według autorów raportu „Polska 2030” pozwoli na osiągnięcie skoku rozwojowego. Rekomendacje nie są związane z żadną dziedziną gospodarki czy życia społecznego.

Aby przyspieszyć wzrost gospodarczy, potrzebne są według raportu: zwiększenie nakładów na badania i rozwój, ograniczenie biurokracji oraz wydłużenie aktywności zawodowej przez likwidację przywilejów emerytalnych. Żeby Polska była państwem nowoczesnym, musimy rozpoczynać edukację dzieci w wieku czterech lat, co związane jest z powszechną siecią przedszkoli. Dodatkowo powinny istnieć zachęty do zatrudniania uczniów i studentów, a państwo powinno obniżyć klin podatkowy.

Wśród rekomendacji, które mają zwiększyć sprawność państwa, są nie tylko ograniczenie biurokracji i korzystanie z nowoczesnych technik informatycznych, ale też poprawienie efektywności wydawania publicznych pieniędzy. By tak się stało, potrzebne są: budżet zadaniowy, rozliczanie urzędników i instytucji publicznych z osiąganych wyników, konkurencja pomiędzy prywatnymi i publicznymi dostawcami usług publicznych (np. w szkołach, szpitalach) oraz uproszczenie systemu tworzenia prawa.

Jeśli zaś ten i kolejne rządy chcą poprawić zaufanie społeczne, potrzebne jest m.in. wsparcie dla organizacji pozarządowych, tak by ludzie chętniej się w nie angażowali, rozwijanie edukacji kulturalnej i historycznej.