Reklama

KGHM: nowe żądania związków

Grożą sporem zbiorowym z zarządem, jeśli nie będzie pakietu broniącego załogę przed potencjalnym nowym inwestorem

Publikacja: 19.08.2009 03:33

Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZ PPM) zażądał podpisania pakietu, który obowiązywałby w przypadku utraty kontroli nad firmą przez Skarb Państwa. MSP kontroluje 42 proc. akcji spółki, ale w przyszłym roku może sprzedać 10 proc.

Główne założenia pakietu to dziesięcioletnia gwarancja zatrudnienia dla całej załogi, gwarancja niezmienności zbiorowego układu pracy i coroczna podwyżka płac przynajmniej w stopniu niwelującym skutki inflacji. Związkowcy dali zarządowi czas na odpowiedź do 24 sierpnia.

[wyimek]230 mln zł wzrosły w II kw. koszty produkcji w KGHM z powodu wypłaty premii za brak podwyżek w tym roku[/wyimek]

– W przeciwnym razie 25 sierpnia wejdziemy w spór zbiorowy. Liczymy na podjęcie rokowań i szybkie spisanie ewentualnego protokołu rozbieżności – deklaruje Ryszard Zbrzyzny, szef ZZ PPM. Dlatego też Ryszard Kurek, wiceszef związku i członek rady KGHM z ramienia załogi, nie złoży wniosku o odwołanie prezesa Herberta Wirtha.

Zarząd KGHM odniesie się do postulatów po ich analizie. – Dziesięcioletnie gwarancje zatrudnienia są niemoralne i demotywujące pracowników – mówi rzeczniczka koncernu Monika Kowalska.

Reklama
Reklama

– W przypadku wszczęcia sporu zbiorowego na tle żądań związanych z pakietem socjalnym ustawa mówi o zasadzie współmierności żądań do możliwości firmy. Aż dziesięcioletnie gwarancje wydają się zdecydowanie za długim zobowiązaniem dla spółki – ocenia Jacek Męcina, specjalista ds. rynku pracy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

W spór zbiorowy z zarządem ma zamiar wejść również „Solidarność”. – Postulaty zostaną zebrane przez nasze komisje zakładowe – mówi Józef Czyczerski, szef związku oraz członek rady nadzorczej KGHM. – Gwarancja zatrudnienia jest istotnym elementem, bo uważamy, że dalsza prywatyzacja KGHM jest zagrożeniem dla pracowników i spółki – tłumaczy.

– Jako „Solidarność” chcielibyśmy przeprowadzić szerszą akcję w obronie polskiego przemysłu i miejsc pracy ze związkowcami z sektora energetycznego i stoczniowego – zapowiada Czyczerski.

Ekonomia
Polska już w 2026 r. będzie wydawać 5 proc. PKB na obronność
Ekonomia
Budżet nowej Wspólnoty
Ekonomia
Nowe czasy wymagają nowego podejścia
Ekonomia
Pacjenci w Polsce i Europie zyskali nowe wsparcie
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ekonomia
Sektor usług biznesowych pisze nową strategię wzrostu
Reklama
Reklama