- Gdy tylko amerykański bank centralny przerwie program „ilościowego luzowania” polityki pieniężnej, nowojorską giełdę czeka załamanie nawet o 40 proc. – twierdzi ekonomista Andrew Smithers, który przewidział krach na giełdzie w 2000 r.
Jak przekonuje w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla agencji Bloomberga, spośród najważniejszych giełd świata tylko w Japonii można dziś znaleźć akcje o atrakcyjnej wycenie.
72-letni dziś Smithers w marcu 2000 r. wydał (wraz z Stephenem Wrightem) książkę „Wycenianie Wall Street”, w której przekonywał, że należy unikać inwestycji w akcje. Niedługo po tym rozpoczęła się w USA bessa, a indeks szerokiego rynku S&P 500 zanurkował w ciągu 2,5 roku o 49 proc.
Na przełomie wieków Smithers opierał swoje prognozy na tzw. wskaźniku q Tobina, od nazwiska laureata nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 1981 r. Jamesa Tobina. Jest to miernik przewartościowania lub niedowartościowania akcji, porównujący kapitalizację danej spółki z wartością rynkową jej aktywów netto, czyli kosztami odtworzenia jej majątku.
Tym razem ekonomista, który prowadzi w Londynie spółkę analityczną Smithers & Co., oprócz wskaźnika q bierze pod uwagę także wskaźnik cena/zysk skorygowany o czynniki cykliczne (tzw. CAPE). Na tej podstawie twierdzi, że akcje objęte indeksem S&P 500 przewartościowane są o 40 proc.