W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu otwarto wystawę zabytkowych gier i zabawek z kolekcji rodziny Sosenków (potrwa do końca kwietnia). Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?
Marek Sosenko:
Prezentujemy ok. 300 różnych gier, edukacyjnych, towarzyskich i hazardowych. Na pewno warto poszukać, bo trudno je dostrzec, miniaturowych kręgli wytoczonych z kości słoniowej. 18 sztuk mieści się w oryginalnej łupinie laskowego orzecha. Historyczną wartość ma gra planszowa z lat 30. XX wieku wydana na zamówienie Ligi Ochrony Powietrznej i Przeciwgazowej. To jest turniej lotniczy, grający przesuwają po planszy miniaturki samolotów. Gdy taka gra pojawi się na rynku, kosztuje ok. 500 zł.
Są przedwojenne karty z wizerunkiem Koziołka Matołka zaprojektowane przez Mariana Walentynowicza. Obyczajową ciekawostką jest „Czarny Piotruś Sacharyniak” wydany przed wojną na zamówienie Biura Propagandy Konsumpcji Cukru. Rysunkami zdobił je Stefan Norblin, widnieją na nich hasła autorstwa Janiny Porazińskiej i sztandarowe hasło Melchiora Wańkowicza: cukier krzepi!
Goście wystawy mogą pomyśleć, że hazard krzepi!