Klient korzystający z tych produktów nie tylko sam wybiera moment spłaty, ale może też w dowolnym momencie zwiększać saldo zadłużenia, płacąc kartą lub podejmując pieniądze z ROR. Poza tym w obu przypadkach oprócz kosztów zmiennych (czyli odsetek, których wartość jest uzależniona od wielkości wykorzystanego kredytu i od czasu, przez jaki zadłużenie utrzymuje się na rachunku) występują też koszty stałe; może to być roczna opłata za użytkowanie karty czy prowizja za uruchomienie albo wznowienie linii w ROR.
Rzeczywistą roczną stopę oprocentowania dla takich produktów można zatem wyliczyć tylko wtedy, gdy przyjmie się określony scenariusz. Na przykład można założyć, że 15. dnia każdego miesiąca zadłużenie klienta na rachunku wynosi 500 zł, zaś 25. dnia miesiąca na konto wpływa przelew od pracodawcy, który to zadłużenie spłaca. Ponieważ każdy klient korzysta z takiego kredytu inaczej, wynik wyliczeń za każdym razem będzie inny.
Przy okazji warto zauważyć, że kredyt w rachunku karty kredytowej jest jedynym, który może być dla konsumenta całkowicie bezpłatny. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. Karta musi zostać wydana za darmo (większość banków ma już takie oferty). Poza tym obroty na rachunku powinny być na tyle wysokie, by co roku klient był nagradzany zwolnieniem z opłaty za kolejne lata. Ważny jest też sposób korzystania z plastikowego pieniądza. Klient musi się ograniczyć do transakcji bezgotówkowych (a więc płacić kartą w sklepach i punktach usługowych, ale nie używać jej w bankomacie) i regularnie spłacać całość zadłużenia w terminie wskazanym na wyciągu.
[srodtytul]Decyduje sytuacja na rynku[/srodtytul]
Większość umów kredytowych zawieranych przez banki z konsumentami przewiduje zmienną stopę oprocentowania. W przypadku kredytów hipotecznych standardem jest uzależnienie oprocentowania od zmieniającej się ceny pieniądza na rynku (stawka WIBOR plus stała marża banku). Warto sprawdzić, jak to jest dokładnie zapisane w umowie. Banki biorą bowiem pod uwagę różne stawki WIBOR (np. trzymiesięczny albo sześciomiesięczny), różne ich wartości (z konkretnego dnia lub np. średnią z określonego okresu), różne też ustalają częstotliwość zmian oprocentowania (raz na kwartał czy raz na pół roku). Wszystko to ma wpływ na wysokość odsetek.
Zmienne oprocentowanie innych produktów kredytowych jest modyfikowane przez banki na ogół wtedy, gdy znacząco zmieni się rynkowa cena pieniądza albo stopa procentowa NBP. Najlepiej jeśli warunki niezbędne do wprowadzenia takiej zmiany są podane w umowie.