Między grudniem 2009 r. a czerwcem 2010 r. w Polsce przybyło zaledwie 2,6 tys. abonentów usług telekomunikacyjnych dostarczonych w oparciu o rozwiązania [b]Fibre To The Home (FTTH)[/b]. Serwis rpkom.pl uzyskał szczegółowe dla rynku polskiego, które uzupełniają raport rynku FTTx wydany w połowie listopada przez[b] FTTH Council Europe[/b], o którym [link=http://www.rp.pl/artykul/564655.html]pisaliśmy już tutaj[/link].
Co ciekawe, z danych organizacji promującej dostęp światłowodowy wynika, że penetracja FTTH w Polsce (liczba subskrybentów) w porównaniu z technologicznym zasięgiem usługi wynosi zaledwie 26,4 proc. FTTH Council Europe wyliczyło bowiem, że abonentów jest 23,86 tys. (stan na czerwiec 2010 r.), a liczba budynków zasięgu usługi ([b]Homes Passed[/b]) to 90,26 tys.
Ta ostatnia liczba zwiększyła się w stosunku do grudnia 2009 r. o 20 tys. Wcześniej, w czerwcu 2009 r. budynków w zasięgu światłowodu było w Polsce 65,2 tys. Oznacza to, że w drugiej połowie ubiegłego roku operatorzy doprowadzili światłowody do zaledwie niewiele ponad 5 tys. budynków w całym kraju.
Jak wylicza FTTH Council Europe, zdecydowana większość Homes Passed przypada na operatorów alternatywnych, głównie [b]Telefonię Dialog[/b] i [b]MPEC Wrocław[/b] (ponad 80 tys. razem). Około 10 tys. HP dysponuje Netia, a operator zasiedziały, [b]Telekomunikacja Polska[/b] to według organizacji zaledwie 265 HP. W statystykach FFTH Council Europe nie ma na razie danych na temat pop. Poznańskiej Inei, któ®a także inwestuje w technologię FTTH.
Polskie inwestycje w FTTx opierają się głównie na technologiach ethernetowych (95 proc.). Na technologię PON przypada zaledwie 5 proc. inwestycji.