Reklama
Rozwiń

KE chce ograniczyć koszty budowy sieci szerokopasmowych

Publikacja: 10.05.2012 17:05

Komisja Europejska

rozpoczęła publiczne konsultacje poświęcone sposobom ograniczenia kosztów wprowadzenia szybkiego internetu

KE zwraca uwagę, że dziś nawet 80 proc. całkowitych kosztów inwestycji w sieci szerokopasmowe stanowią roboty inżynieryjne. Koszt ten jest tak wysoki z powodu braku koordynacji projektów inżynieryjnych, zbyt małego ponownego wykorzystywania istniejącej infrastruktury oraz braku współpracy między poszczególnymi stronami. Na przykład przedsiębiorstwa wodociągowe, energetyczne i kolejowe, dysponujące często własną infrastrukturą, zamiast porozumieć się z firmami telekomunikacyjnymi, rozkopują ulice na własną rękę. Szybszą budowę sieci szerokopasmowych utrudniają również długotrwałe, nieprzejrzyste i uciążliwe procedury uzyskania służebności przesyłu oraz wszystkich niezbędnych pozwoleń na szczeblu krajowym lub lokalnym.

- Musimy ograniczyć koszty robót inżynieryjnych ponoszonych przy budowie sieci szerokopasmowych, jeżeli chcemy szybciej rozpowszechnić szerokopasmowy dostęp do internetu w całej Europie. Musimy zweryfikować praktyczne pomysły na to, jak ograniczać koszty oraz ułatwiać dostęp do tej infrastruktury, jej ponowne wykorzystanie i współdzielenie. Nic bardziej nie irytuje obywateli niż rozkopane drogi i nic bardziej nie drażni przedsiębiorców niż bezsensowna biurokracja - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes.

Inicjatywa wpisuje się w cele Europejskiej agendy cyfrowej, która zakłada zapewnienie wszystkim Europejczykom podstawowego szerokopasmowego dostępu do Internetu do 2013 r. oraz dostępu do szybkich sieci szerokopasmowych do roku 2020.

Konsultacje mają potrwać do 20 czerwca, w ich ramach KE oczekuje odpowiedzi na 23 pytania adresowane głównie do władz centralnych i lokalnych oraz przedsiębiorców.

Inwestorzy są proszeni m.in. o wskazanie przeszkód, jakie napotykane są przy inwestowaniu w infrastrukturę szerokopasmową, przykłady środków poprawiających koordynację pomiędzy kompetentnymi władzami i upraszczających procedury.

Ponadto w konsultacjach poruszone są kwestie koordynacji prac z zakresu inżynierii lądowej, sposobów poprawy wykorzystania istniejącej infrastruktury oraz dostępu do sieci NGA w budynkach.

Ekonomia
Nowe czasy wymagają nowego podejścia
Ekonomia
Pacjenci w Polsce i Europie zyskali nowe wsparcie
Ekonomia
Sektor usług biznesowych pisze nową strategię wzrostu
Ekonomia
Odporność samorządów ma kluczowe znaczenie dla państwa
Patronat Rzeczpospolitej
Naukowcy też zadbają o bezpieczeństwo polskiego przemysłu obronnego