Jedną z jego największych zalet jest duża powtarzalność dobrych wyników. Aż w ośmiu kwartałach kalendarzowych uzyskał rezultaty lepsze od konkurencji, a tylko raz był wyraźnie słabszy. Chodzi o drugi kwartał 2013 r., kiedy jego stopa zwrotu była o 2,5 pkt proc. niższa od średniego wyniku w grupie funduszy dłużnych uniwersalnych. Przy tak aktywnym podejściu do zarządzania ryzykiem stopy procentowej tego typu wpadki muszą się jednak zdarzać.
Właśnie aktywne zarządzanie (szybkie i silne reagowanie na zmiany rynkowych stóp procentowych) jest unikalną cechą funduszu. Sprawdza się ono wtedy, gdy zarządzający świetnie czuje rynek papierów dłużnych. Zatrudniony na tym stanowisku Krzysztof Izdebski pomylił się co prawda w połowie ubiegłego roku, ale nadal można mówić, że jego prognozy, będące podstawą do podejmowania decyzji, są bardzo trafne.
Niestety, każda pomyłka, szczególnie przy tak agresywnej strategii inwestycyjnej, może powodować wyraźne pogorszenie wyników. Dlatego ważne jest, aby w okresie koniunktury fundusz zarabiał o wiele więcej, niż straci w okresie spadków; wówczas bilans dla posiadaczy jednostek będzie dodatni.
Fundusz inwestuje głównie w polskie papiery rządowe, ale poszukuje również okazji na rynkach zagranicznych. W jego portfelu od dawna znajdują się papiery dłużne z naszego regionu nominowane w euro lub dolarach (np. obligacje rumuńskie, słowackie, węgierskie). Inwestycje walutowe są zabezpieczane, co pozwala osiągać dodatkową stopę zwrotu dzięki różnicom w poziomie stóp procentowych. Fundusz ma w portfelu także papiery korporacyjne, ale tylko dużych, uznanych emitentów. Zarządzający przywiązuje dużą wagę do płynności portfela. Zwiększenie nacisku na ten parametr oraz na bezpieczeństwo jest pochodną problemów, jakie Union Investment TFI miał z papierami PBG czy Polimex-Mostostal.
Efektem nietuzinkowej polityki inwestycyjnej są wyniki wyróżniające się na tle grupy. W okresie od czerwca 2010 r. fundusz zarządzany przez Krzysztofa Izdebskiego zajął pierwsze miejsce w swojej grupie z zyskiem 33,4 proc. (o 16,2 pkt proc. wyższy od średniego). Od początku 2013 r. wyniki UniObligacje Aktywny są słabsze, choć nadal przewyższają średnią w grupie o 0,14 pkt proc.