Kuba traci z powodu embarga
Sankcje gospodarcze USA wobec Kuby kosztowały w 2013 r. jej handel zagraniczny 3,9 mld dolarów zwiększając łączne straty dla gospodarki do 116,8 mld w ciągu 55 lat
Dane te znajdują się w raporcie, jaki Kuba sporządza co roku dla ONZ, występując z wnioskiem o położenie kresu amerykańskiemu embargu i innym sankcjom wobec komunistycznych władz tej wyspy. Organizacja z Nowego Jorku przyjmuje taką rezolucję co roku od 22 lat, za każdym razem ogromną większością głosów, w ubiegłym roku było to 188 przeciwko 2 — USA i Izraela.
Wielu sojuszników Stanów krytykuje wspólnie z Waszyngtonem jednopartyjny system na Kubie i represjonowanie przeciwników politycznych, ale Amerykanie stracili niemal połowę międzynarodowego poparcia dla ich embarga od czasu rozpadu ZSRR. Żaden inny kraj nie wprowadził embarga gospodarczego wobec Kuby.
Hawana używa z kolei embarga, by wyjaśniać wewnętrzne niezadowolenie z zastoju gospodarczego. — Nie ma i nie było na świecie tak terrorystycznego i złośliwego pogwałcenia praw człowieka całego narodu niż prowadzona przez rząd USA od 55 lat blokada Kuby — powiedział dziennikarzom wiceminister spraw zagranicznych Abelardo Moreno.