Towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) starają się dostosować ofertę do oczekiwań klientów, którzy chcą zarobić więcej niż na lokatach, ale przy ograniczonym ryzyku. Dlatego wśród tegorocznych nowości przeważają fundusze papierów dłużnych, ale inwestujące na rynkach zagranicznych.
TFI postawiły na fundusze, które w portfelach mają zarówno obligacje skarbowe, jak i papiery dłużne firm. Przykładem takiego rozwiązania jest Millennium Instrumentów Dłużnych (dostępny już od 500 zł). Zarządzający realizuje strategię, która zakłada zarabianie na krótkoterminowych zmianach rentowności i aktywne inwestowanie zarówno w polskie, jak i zagraniczne obligacje, głównie skarbowe, ale też korporacyjne. Maksymalna opłata za zarządzanie to 2,5 proc.
– Nowy fundusz ma być produktem głównie skarbowym i w pełnym sensie globalnym. Jego celem jest też wykorzystywanie nadarzających się okazji rynkowych. Aktywa funduszu będą zabezpieczone przed ryzykiem walutowym – wyjaśnia Krzysztof Kamiński, członek zarządu Millennium TFI.
Podobną strategię będzie realizował fundusz Ipopema Global Bonds FIZ. W portfelu będzie miał różnego rodzaju zagraniczne papiery dłużne, zarówno skarbowe, jak i korporacyjne. Na razie fundusz jest oferowany tylko takim klientom, którzy na inwestycję mogą przeznaczyć co najmniej równowartość 40 tys. euro.
Globalny zasięg
Ciekawym rozwiązaniem jest zamknięty fundusz Skarbiec Absolute Return Globalnych Obligacji FIZ. To również produkt o globalnym zasięgu. W jego portfelu mogą się znaleźć obligacje rządowe, korporacyjne oraz jednostki uczestnictwa innych funduszy dłużnych czy certyfikaty ETF (fundusze indeksowe).