Z badania TNS dla serwisu ogłoszeń lokalnych OLX wynika, że co czwarty Polak w zderzeniu z niechcianym prezentem czuje się bezradny i nie wie, co z nim zrobić. 24 proc. uważa, że prezentu nie wypada oddawać i składuje je w domu, garażu lub piwnicy. Jednak ponad połowa z nas decyduje się na nadanie prezentom drugiego życia – 26 proc. przekazuje znajomym, którym dana rzecz się podoba, zaś 19 proc. puszcza w „prezentowy obieg" z nadzieją, że prezent do nich nie wróci. 7 proc. przekazuje potrzebującym, zaś 5 proc. decyduje się na odsprzedanie niechcianych przedmiotów.

- Ten trend rośnie i widać to zarówno w ogólnych, jak i poświątecznych statystykach naszego serwisu. Polacy odchodzą od przyzwyczajeń „przyda mi się", a w przypadku prezentów „nie wypada" i coraz częściej dostrzegają w niepotrzebnych, nieużywanych, niechcianych przedmiotach gotówkowy potencjał, który można zmienić w prezent wymarzony – mówi Marcin Sienkowski z OLX.pl.

Ruch w serwisie OLX.pl wzrasta w ostatnim tygodniu grudnia średnio o ok. 30 proc. W sprzedawaniu nietrafionych prezentów przodują województwa dolnośląskie i lubuskie (36 proc.), a także mazowieckie i małopolskie (34 proc.). Najniższy wzrost notuje województwo podlaskie (25 proc.).

Tymczasem tylko co trzeci Polak nie ma oporów w przekazaniu swoich prezentowych preferencji bliskim tak, by prezent był w 100 proc. trafiony. Prawie połowa woli zaskoczenie i chce dostać niespodziankę. Z badania wynika, że w większości Polacy są ze swoich prezentów zadowoleni – 35 proc. zawsze, 47 proc. - niemal zawsze. Tylko 15 proc. przyznaje, że bywa różnie – raz lepiej, raz gorzej. Pechowców, dla których nietrafiony prezent to standard, jest „na lekarstwo" – to raptem co setna osoba.