Opinie
Zbigniew Wójtowicz, prezes, Investors TFI
W ciągu ostatnich 12 miesięcy do funduszu Investor Zrównoważony wpłacono o 170 mln zł więcej niż z niego wypłacono. Zdecydowaną większość tego kapitału pozyskaliśmy w tym roku. Fundusze mieszane kierujemy do inwestorów szukających wyższych zysków niż możliwe do osiągnięcia w funduszach pieniężnych i obligacji, ale z drugiej strony chcących ograniczyć zmienność notowań związaną z rynkiem akcji. Niskie stopy procentowe i sytuacja na rynku obligacji spowodowały, że inwestorzy zaczęli częściej szukać tego typu funduszy. I przekonali się do naszej oferty, ponieważ pod względem stopy zwrotu od lat utrzymujemy się w ścisłej czołówce. Do Investor Zabezpieczenia Emerytalnego – naszego drugiego funduszu mieszanego – od lipca ubiegłego roku wpłynęło niemal 400 mln zł. Portfel akcyjny w funduszach mieszanych budujemy analogicznie jak w funduszu Investor Akcji. Dużą wagę przywiązujemy do selekcji spółek, które według nas mają najlepsze perspektywy wzrostu. Natomiast nie próbujemy zarabiać na częstej zmianie struktury portfela – udział akcji cały czas jest w okolicach maksimum ustalonego w statucie.
Krzysztof Kamiński, członek zarządu, Millennium TFI
W funduszu Millennium Obligacji Korporacyjnych bardzo ważnymi kryteriami doboru papierów do portfela są rentowność i stopy zwrotu, ale duży nacisk kładziemy też na stabilność i powtarzalność wyników. Portfel funduszu jest bardzo zróżnicowany. Inwestujemy m.in. w obligacje korporacyjne, obligacje skarbowe, listy zastawne i tytuły uczestnictwa w funduszach zagranicznych. Największą część kapitału lokujemy w Polsce, ale zgodnie z zasadą dywersyfikacji poszukujemy również możliwości inwestycyjnych za granicą. Od kilku lat stopniowo rozszerzamy listę rynków, na których operujemy. Rynki zagraniczne są znacznie płynniejsze niż polski. Ma to znaczenie w sytuacji, gdy inwestorzy zaczynają umarzać więcej niż zwykle jednostek uczestnictwa. Ważną rolę w strategii funduszu odgrywają także instrumenty pochodne. Aktywnie wykorzystujemy je do ograniczania ryzyka walutowego i ryzyka stopy procentowej. Długofalowo celem nadrzędnym dla Millennium Obligacji Korporacyjnych jest utrzymanie wąskiego przedziału wahań wyceny jednostek. Z dużą satysfakcją odnotowujemy, że zmienność ta należy do najniższych w grupie. Świadczy to o tym, że udaje nam się realizować założenia bez szkody dla stóp zwrotu funduszu.
Zestawienie coraz dłuższe
W tabelach uwzględniamy tylko fundusze, które działają co najmniej pięć lat (ryzykowne strategie inwestycyjne) lub trzy lata (bezpieczniejsze). Dlatego w kolejnych kwartałach w naszych zestawieniach pojawiają się nowe fundusze. Tym razem jest to np. fundusz z oferty Eques Investment TFI. Czytelnicy zauważą też nową nazwę – Esaliens TFI, której pojawienie się nie ma związku z metodologią; po zmianach właścicielskich tak nazywa się Legg Mason TFI; fundusze działają zgodnie z dotychczasowymi strategiami.