Dlaczego powinniśmy kupować złoto i kiedy najlepiej to zrobić

Warto skorzystać z zasad dywersyfikacji i przyjąć, że np. 15 – 20 proc. oszczędności lokujemy w złotych sztabkach lub monetach.

Publikacja: 03.09.2017 11:43

Część majątku w fizycznym złocie przechowują banki centralne, znani inwestorzy, ale też zwykli obywa

Część majątku w fizycznym złocie przechowują banki centralne, znani inwestorzy, ale też zwykli obywatele.

Foto: Goldenmark

Materiał przygotowany we współpracy z Grupą Goldenmark SA

Niemcy biją kolejne rekordy w ilości kupionego złota. W Australii mówi się już o nowej gorączce złota, a tamtejsze firmy wydobywcze mnożą swoje przychody. Natomiast w Polsce wciąż aktualne jest pytanie: kiedy i właściwie dlaczego powinniśmy kupować złoto?

Cel zakupu

Sztabki i monety z żółtego kruszcu na całym świecie są przede wszystkim formą uzupełnienia portfela inwestycyjnego. Złoto doskonale przechowuje wartość w czasie i zabezpiecza przed skutkami inflacji. Jak podkreślają eksperci, część majątku w fizycznym złocie przechowują banki centralne, znani inwestorzy, ale też zwykli obywatele. Bo złoto jest dostępne dla wszystkich.

Przypomnijmy, że jest kilka sposobów na lokowanie pieniędzy w złoto. W krajach zachodnich indywidualni konsumenci najczęściej kupują sztabki lub monety lokacyjne renomowanych producentów.

Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na uznawaną od stuleci wewnętrzną wartość złota. Kupujemy je jako towar. Nie zakładamy lokaty, nie obejmujemy też udziału w funduszu inwestycyjnym. Jest to raczej uzupełnienie tych form lokowania pieniędzy.

Złoto można łatwo sprzedać w każdym miejscu na świecie. Łatwo je przenosić i przechowywać. Jest też zwolnione z podatku VAT i nie podlega podatkowi od dochodów kapitałowych. W zasadzie złota nie dotyczy też podatek dochodowy. Złoto ma niewielkie rozmiary. Sztabka 250 g mieści się w pudełku po zapałkach, a za jej równowartość kupimy nowe auto.

Dla kogo kruszec

Dziś w zasadzie każdy może nabyć sztabkę czy monetę u jednego z wielu dostawców. Co ważne, wykwalifikowany doradca pomoże wybrać produkt odpowiedni do potrzeb.

Indywidualne dopasowanie dotyczy także cen. A te w przypadku złota zaczynają się już od ok. 200 zł. Z kolei najdroższe sztabki to wydatek nawet kilkuset tysięcy złotych. Wachlarz możliwości jest zatem szeroki. Istnieją też różne strategie zakupu. Niektórzy wolą częściej kupować mniejsze sztabki, inni odkładają dłużej na większe zakupy. Również w tej sprawie pomoże doradca. Przy zakupie złota kluczowe znaczenie ma wybór solidnego dostawcy sztabek czy monet. Na rynku działa wiele firm. Dość łatwo sprawdzić ich skalę działalności oraz to, czy posiadają sieć oddziałów, sklep internetowy, itp.

Renomowany dostawca zapewnia najwyższy standard produktów. Najlepiej jeśli oferuje złote sztabki i monety tylko od producentów zrzeszonych w LBMA (Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców). Sztabki certyfikowane w LBMA to gwarancja rozpoznawalności na całym świecie.

Kiedy kupować

Pamiętajmy, że złoto jest towarem notowanym na światowych giełdach, takich jak LBMA czy nowojorski Comex. Cena giełdowa zależy od wielu czynników. W dzisiejszych czasach jest w sporym stopniu powiązana z tym, co dzieje się na rynkach finansowych. W największym skrócie, złoto jest traktowane jako rodzaj „bezpiecznej przystani" szczególnie w czasie kryzysu.

Dla indywidualnych odbiorców nie muszą to być kwestie najważniejsze. Istotna jest natomiast ponadczasowa siła i wartość kruszcu. Ceny złota w ostatnich latach wiele razy rosły i spadały, jednak w długim terminie złoto przechowuje wartość ulokowanych w nim pieniędzy.

Dlatego eksperci podkreślają, że zawsze jest dobry moment na zakup złota. Indywidualni klienci powinni spojrzeć na ten kruszec w dłuższej perspektywie. Warto skorzystać z zasad dywersyfikacji i przyjąć, że np. 15 – 20 proc. oszczędności lokujemy w złotych sztabkach lub monetach. Powinniśmy się przy tym kierować zdrowym rozsądkiem i myśleniem o przyszłości naszej, naszych dzieci i wnuków.

Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień
Ekonomia
Złoty wiek dla ambitnych kobiet
Ekonomia
Rekordowy Kongres na przełomowe czasy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ekonomia
Targi w Kielcach pokazały potęgę sektora rolnego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne