– To nie jest dobry moment na przeprowadzanie oferty. Wierzymy, że sytuacja się poprawi i wrócimy do tematu emisji akcji. Zdecydowaliśmy się jednak wprowadzić spółkę do obrotu. Bycie spółką publiczną to oczywiście sporo obowiązków informacyjnych. Ale też wiele plusów, m.in. w postaci lepszego postrzegania firmy przez instytucje finansowe – tłumaczy decyzję dewelopera Andrzej Nizio, wiceprezes i współzałożyciel Marvipolu.
Analityków nie dziwi ta decyzja. Kilka ostatnich emisji publicznych nie zakończyło się sukcesem. Poza tym inwestorzy ostatnio nie wierzą w branżę deweloperską. – Dlatego taka decyzja ma sens, także z punktu widzenia budowania wizerunku firmy – komentuje Michał Sztabler, analityk DM PKO BP. – Spółka, stając się firmą publiczną, nie tylko daje możliwość obecnym akcjonariuszom sprzedawania udziałów, ale też buduje swoją historię giełdową. Gdy nadejdą lepsze czasy i zdecyduje się na ofertę publiczną, nie będzie już nieznanym deweloperem. Jeśli władze spółki będą spełniać obietnice, będzie im łatwiej pozyskać kapitał – uważa.
Jakimi akcjami będą obracać inwestorzy? – Na sprzedaż części akcji może się zdecydować spółka Cosinda Holdings Limited, zależna od założycieli Marvipolu (prezes Mariusz Książek i wiceprezes Andrzej Nizio – red.). Niewykluczone, że na sprzedaż zdecydują się również osoby z grona naszych pracowników czy współpracowników. Myślę, że płynność obrotu będzie satysfakcjonująca, ale dużo zależy od możliwej do osiągnięcia ceny rynkowej – dodaje. Tę poznamy najwcześniej 19 czerwca. Jeśli Marvipol uzyska zgodę zarządu giełdy, wtedy właśnie chce debiutować.
Marvipol działa na rynku od 1996 roku. Do tej pory zrealizował 28 projektów (ponad 6,2 tys. mieszkań). W budowie jest sześć kolejnych (945 mieszkań), a w planach następnych 14 inwestycji (prawie 4,5 tys. lokali). Spółka skupia się na stołecznym rynku mieszkaniowym. Znana jest ostatnio najbardziej z budowy luksusowego apartamentowca Prosta Tower. Nizio nie wyklucza, że Marvipol wkrótce zacznie budować także powierzchnie komercyjne.
Poza działalnością w branży deweloperskiej Marvipol prowadzi sieć myjni samochodowych. Jest też właścicielem spółki importującej do Polski jaguary i land rovery.