Właściciel portalu ma powody do zadowolenia. Allegro ostatecznie odparło atak eBay, światowego lidera e-aukcji, który pojawił się nad Wisłą w 2005 r., a dziś zamyka swój polski oddział w ramach cięcia kosztów. Na aukcjach internetowych kupuje tylko 5,8 z 14 mln polskich internautów, więc większa część rynku wciąż nie jest zagospodarowana. Liczba użytkowników, którzy zarejestrowali się w Allegro, to ponad 8 mln.
QXL Poland jest częścią założonego w 1997 r. w Londynie QXL, który dziś nazywa się Tradus. W Polsce QXL pojawił się w marcu 2000 r., kiedy za 75 tys. dolarów przejął stawiające pierwsze kroki Allegro. O dzisiejszej wartości portalu można tylko spekulować. Szacunki mówią o ok. 250 mln zł. Kiedy rok temu Naspers przejmował Tradusa, za całą firmę zapłacił 946 mln funtów brytyjskich. Co ciekawe, Naspers jest także właścicielem komunikatora Gadu-Gadu.
QXL Poland jest najbardziej znaczącą częścią koncernu Tradus. Pojedyncze serwisy internetowe należące do firmy działają w takich krajach jak Bułgaria, Czechy, Dania, Norwegia, Węgry, Słowacja, Szwajcaria, Rumunia, Rosja, Ukraina i Wielka Brytania. Tylko w Polsce jest ich więcej – aż osiem. Oprócz flagowego Allegro.pl Tradus za pośrednictwem QXL Poland prowadzi serwisy: otoMoto (sprzedaż pojazdów), otoDom (nieruchomości), Ceneo (porównywarka cen), PayU (płatności online), PayGSM (doładowania telefonów na kartę), Platnosci (serwis finansowy dla branży e-commerce), iStore (hosting oprogramowania e-commerce).
Ostatnio, 21 października, QXL Poland dodało do swojego portfela usługi telekomunikacyjne. Dzięki współpracy z Polkomtelem (operator sieci Plus) QXL Poland zostanie tzw. wirtualnym operatorem komórkowym (MVNO).
– To kontynuacja przyjętej strategii dostarczania użytkownikom Allegro szerokiego wachlarza usług – tłumaczy Maciej Oppeln-Bronikowski, dyrektor ds. korporacyjnych QXL Poland.