Według badań przeprowadzonych przez firmę Ecorys na zlecenie PARP o ulokowaniu działalności w parku technologicznym decyduje przede wszystkim cena wynajmu działki, nieruchomości czy powierzchni biurowej. Koszty wynajmu są średnio o jedną trzecią niższe od cen rynkowych.
Parki umożliwiają też łatwy dostęp do laboratoriów czy hal technologicznych ze specjalistycznymi maszynami i przyrządami.
– Firmy ulokowane w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym ponoszą koszty rzeczywistego wykorzystania sprzętu i pomieszczeń. Stawki są zróżnicowane w zależności od pomieszczenia. Sale konferencyjne są udostępniane w ramach czynszu – tłumaczy Beata Jodel z biura pomorskiego parku.
Parki oferują też np. centra wystawiennicze, a nawet – jak park technologiczny KGHM Letia w Legnicy – grunty inwestycyjne. Dodatkowo działają w nich inkubatory przedsiębiorczości i inkubatory technologiczne, dzięki którym młode firmy obniżają swoje koszty.
W ramach Wrocławskiego Parku Technologicznego funkcjonuje inkubator skupiający średnio w roku 25 firm płacących co miesiąc 100 zł. Standardowa umowa z inkubatorem trwa dwa lata. W tym czasie firma korzysta z ulg obniżających koszty, usług doradczych, czytelni, pomieszczeń i sprzętów biurowych.