[b]Protokół z Kioto[/b] – podpisany w Tokio podczas 3. konferencji klimatycznej (COP3) w 1997 r. Zobowiązuje państwa rozwinięte do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wprowadza elastyczne mechanizmy do rozliczenia tych redukcji, np. jak handel prawami do emisji (cape & trade, C&T) czy inwestycje największych trucicieli w krajach rozwijających się tzw. clean development mechanism (CDM).
[b]Annex I Countries [/b]– kraje rozwinięte, członkowie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), a także kraje po transformacji gospodarczej (Polska, Ukraina) które są zobowiązane w Protokole z Kioto do redukcji emisji gazów cieplarnianych.
[b]Non-Annex Countries[/b] – kraje spoza Aneksu I, państwa rozwijające się, na które nie nałożono zobowiązań redukcji emisji gazów cieplarnianych.
[b]GHG – (Greenhouse Gas) [/b]– sześć gazów powodujących efekt cieplarniany: dwutlenek węgla (CO[sub]2[/sub]), metan (CH[sub]2[/sub]), podtlenek azotu (N[sub]2[/sub]O), floorowęglowodory (HFC), perfluorowęglowodory (PFC), sześciofluorek siarki (SF[sub]6[/sub]).
[b]EU ETS (Emission Trading Scheme)[/b] – europejski system handlu prawami do emisji dwutlenku węgla, wprowadzony w 2005 r. Obejmuje ok. 11 tys. zakładów w Unii Europejkiej, w tym ok. 1 tys. w Polsce.