Według potocznych opinii to niechęć pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych jest główną przyczyną niewielkiej aktywizacji tych osób w Polsce. Jednak ten stereotyp nie do końca jest zgodny z wynikami „Ogólnopolskich badań sytuacji, potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych” – wspólnego projektu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS) w Warszawie.
Według badań wśród niepełnosprawnych jest wiele osób, które nie są zainteresowane podjęciem pracy. Jak ocenia prof. Anna Brzezińska, kierownik zespołu badawczego SWPS, ta niechęć wynika często z braku rozeznania we własnych kompetencjach i bardzo niskiego poczucia własnej wartości; niepełnosprawni obawiają się że nie poradzą sobie w pracy. Niewiele też wiedzą o przysługujących im formach wsparcia. Wiele osób wycofuje się z rynku pracy i narastają wśród nich postawy roszczeniowe.
Jak temu zaradzić?– Pieniądze na aktywizację zawodową dorosłych to za mało. Z naszych badań wynika, że bardzo ważne jest dzieciństwo i okres dorastania. Trzeba zadbać o niepełnosprawne dzieci i młodzież. Potrzebne są grupy wsparcia dla ich rodziców i nauczycieli, potrzebna jest większa i systematyczna pomoc psychologów – podkreśla prof. Brzezińska. Jak dodaje, widać duże różnice między starszym, bardziej roszczeniowym, pokoleniem a młodymi, dynamicznymi ludźmi, którzy są lepiej wykształceni, bardziej otwarci na świat i samodzielni. W tej zmianie mentalności w dużej mierze pomógł Internet.
[ramka] [b][link=http://www.kariera.pl/praca/katalog/branza/1/1]Setki ofert pracy w administracji państwowej[/link][/b][/ramka]