Czarne płyty nie zostały wyeliminowane przez konkurencję ze strony CD, DVD i MP3. Wręcz przeciwnie, przeżywają drugą młodość. Słuchanie analogowych krążków to wcale nie przejaw snobizmu. Płyty te brzmią nieporównywalnie lepiej.
Kolekcjonerów longplayów przybywa, a cennych edycji nie. Dlatego ceny rosną bardzo szybko. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zwiększyły się o około 500 proc. W przypadku longplayów bardzo duży wpływ na ich wartość ma stan zachowania zarówno samego krążka, jak i okładki.
Znacznie bardziej skomplikowanym zagadnieniem z inwestycyjnego punktu widzenia jest zakup sprzętu. Przyzwoity zestaw można mieć już za 6 tys. zł. Żeby osiągnąć najlepszą relację ceny do jakości, trzeba wydać około 30 tys. zł. Przy wymianie sprzętu należy się liczyć z ok. 30-proc. utratą wartości. Są jednak urządzenia unikatowe z limitowanych serii, które nigdy nie tanieją, a po kilku latach nawet zaczynają drożeć.
Ciekawym rozwiązaniem może być renowacja znakomitego sprzętu sprzed 20 czy więcej lat. Niektóre elementy zestawów muzycznych są dziś bardzo poszukiwane i mają zdumiewająco wysokie ceny. Na przykład kolumny głośnikowe, sygnowane przez najlepszych konstruktorów, były projektowane jak instrumenty muzyczne. Tak zresztą dzieje się i dzisiaj.
W przypadku sprzętu muzycznego z najwyższej półki doskonale sprawdza się zasada dotycząca większości tego typu inwestycji: kupując przedmioty wyjątkowe, bardzo cenne już w chwili powstania, trudno stracić, a przy odrobinie szczęścia można sporo zarobić.