Ewa Czekała prezes 4fun Media

Do kierowanej przez nią telewizyjnej spółki należą młodzieżowo-muzyczne kanały 4fun.tv i rebel.tv. Firma ma szerokie plany rozwoju: chce korzystać z prosperity na rynku tematycznych kanałów telewizyjnych i nadawać w ramach naziemnej telewizji cyfrowej, planuje kolejne stacje (niedługo ma ruszyć TV.Disco). Czekała kierowała nią już w czasie przygotowań do giełdowego debiutu. Jeśli sprawdzi się w tej roli, po latach pracy w marketingu będzie miała za sobą doświadczenie otwierające jej drogę do najwyższych kierowniczych foteli innych giełdowych spółek. Do 4Fun Media trafiła 2005 roku. Początkowo była tam dyrektor marketingu, ale po trzech latach trafiła o zarządu, a w 2009 roku została prezesem firmy i jej dyrektorem zarządzającym. Wcześniej pracowała między innymi w innej muzycznej telewizji – przez cztery lata była szefową marketingu stacji Viva Polska. Skończyła politologię i dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.     —ele

Agnieszka Jackowska dyrektor zarządzająca Infosys BPO Poland

W grudniu zeszłego roku awansowała na stanowisko dyrektora zarządzającego Infosys BPO Poland, spółki działającej na szybko rozwijającym się rynku nowoczesnych usług biznesowych outsourcingowych. Agnieszka Jackowska jest pierwszą kobietą na tak wysokim stanowisku w centrach indyjskiego koncernu Infosys na całym świecie. Na fotel szefowej łódzkiego centrum awansowała z funkcji dyrektora HR Infosys BPO Europe. Przez trzy ostatnie lata wdrażała strategię personalną w europejskich centrach koncernu, w tym w zatrudniającym już ponad tysiąc osób centrum w Łodzi. Absolwentka Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego na Uniwersytecie Łódzkim i studiów podyplomowych z zarządzania zasobami ludzkimi karierę zawodową zaczęła w Philips Lighting Poland. Współtworzyła m.in. Europejskie Centrum Usług Philipsa w Polsce, gdzie została menedżerem personalnym. Potem kierowała zmianami w HR podczas przejęcia centrum przez Infosys, awansując potem na szefową HR Infosys BPO na całą Europę.     —a.b

Agnieszka Mosurek-Zava prezes sieci perfumerii Douglas Polska

Na początku tego roku formalnie została prezesem największej w Polsce sieci perfumerii Douglas, obejmując jednocześnie stanowisko dyrektora regionalnego firmy na Polskę, Czechy, Litwę i Łotwę. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim początkowo planowała karierę naukową. Jednak przed 11 laty, gdy zakwalifikowała się do menedżerskiego programu perfumerii Douglas, zdecydowała się na karierę w biznesie. Przez pierwsze lata budowania sieci w Polsce nie miała formalnie stanowiska w kierownictwie firmy, ale odpowiadała za kluczowe kwestie – nowe lokalizacje i rozwój biznesu. Już jako członek zarządu polskiej spółki koncernu wprowadziła Douglasa na pozycję lidera rynku perfumeryjnego. W zeszłym roku po raz kolejny udowodniła, że lubi nowe wyzwania – Douglas uruchomił pierwszą w Polsce autoryzowaną perfumerię internetową. Kariera biznesowa nie przeszkodziła Agnieszce Mosurek-Zava w dokończeniu doktoratu. Godzi też pracę z życiem rodzinnym (jest mamą pięcioletniej córki i dwuletniego syna.    —a.b.

Magdalena Nawłoka była wiceprezes PZU, obejmie w marcu miejsce w zarządzie firmy z branży finansowej

Według informacji „Rz" jeszcze w marcu Magdalena Nawłoka obejmie funkcję członka zarządu dużej, międzynarodowej instytucji finansowej działającej na polskim rynku. Na początku kariery zawodowej zdobywała doświadczenie w obszarze konsultingu i doradztwa strategicznego na rynkach kapitałowych. Przez szereg lat związana z rynkiem ubezpieczeniowym, odpowiadając niemal za wszystkie kluczowe obszary tego biznesu, w tym finanse, controlling strategiczny, likwidację szkód, IT, produkty i sprzedaż. Przez wiele lat związana z Eureko i PZU, gdzie pełniła m.in. funkcję wiceprezesa zarządu. Do zarządu lidera polskiego rynku ubezpieczeń po raz pierwszy weszła w wieku 34 lat, będąc jedną z nielicznych i najmłodszą kobietą w historii firmy na tak eksponowanym stanowisku. Z zarządu PZU, w którym reprezentowała Eureko, odeszła w wyniku umowy ze Skarbem Państwa. Następnie brała udział w wielu biznesowych projektach ubezpieczeniowych, głównie na rynkach Europy Środkowej, ale również na Ukrainie i w Rosji.     —zuza

Monika Nowakowska prezes firmy kosmetycznej Miraculum

Autopromocja
30 listopada, godz. 12.00

Kto zdobędzie Zielone Orły "Rzeczpospolitej"?

Sprawdź szczegóły

Jest jedną z nielicznych kobiet na czele firmy kosmetycznej w Polsce. Gdy w styczniu 2010 roku została prezesem giełdowej Kolastyny – obecnie Miraculum – pogrążona w długach spółka walczyła o przetrwanie. Traciła przychody i zwiększała straty. Nowej szefowej udało ograniczyć zadłużenie firmy, rozpocząć postępowanie układowe i wznowić produkcję, dzięki czemu spółka zaczęła odbudowywać swą pozycję rynkową (pomogła w tym sprzedaż  głównej przez lata marki – Kolastyny). W rezultacie spółka, która w nazwie ma swą flagową dziś markę Miraculum, zakończyła miniony rok z zyskiem, jest bliska układu z wierzycielami i zapowiada dalszą poprawę wyników. Współpracownicy chwalą energię, zdecydowanie i duże, mimo młodego wieku, doświadczenie menedżerskie Moniki Nowakowskiej. Absolwentka zarządzania na Politechnice Częstochowskiej była już m.in. dyrektorem zarządzającym Interchemu i prezeską spółki dystrybucyjnej grupy Hoop.    —a.b.

Marzena Piszczek przewodnicząca rady nadzorczej PZU

Pracownik naukowy Katedry Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (w stopniu doktora) i urzędnik resortu skarbu. Dyrektor krakowskiej delegatury Ministerstwa Skarbu. A poza tym kobieta, od której wiele zależy w PZU, bo kieruje radą nadzorczą największego polskiego ubezpieczyciela oraz zasiada z ramienia Skarbu Państwa w zarządzie spółki celowej Kappa, powołanej przez akcjonariuszy – Eureko i Skarb Państwa na potrzeby oferty publicznej spółki. Jest też przewodniczącą rady nadzorczej Zakładów Azotowych w Tarnowie. Poza tym zasiada w zarządach dwóch spółek przygotowujących budowę elektrowni atomowych, należących do PGE. Uchodzi za prawą rękę ministra skarbu Aleksandra Grada. Wcześniej była m.in. szefową rady nadzorczej PKO BP (jej miejsce zajął były prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Cezary Banasiński). W przeszłości kierowała również Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego, a w latach 2005-7 była ekspertem budżetowym Kancelarii Premiera.     —b.ch.

Aneta Podyma-Debriat prezes AXA TFI

Dołączyła do AXA TFI i od razu zajęła fotel prezesa w kwietniu ub.r. Firma czekała na licencję Komisji Nadzoru Finansowego, by w lipcu ruszyć w końcu z działalnością. W osiem miesięcy zebrała około 300 mln zł aktywów i pokazuje dobre na tle rynku wyniki inwestycyjne. W sumie spółka zarządza już blisko 2 mld zł (licząc aktywa klientów spółki ubezpieczeniowej z grupy). Wcześniej Aneta Podyma-Debriat pracowała m.in. w polskim przedstawicielstwie funduszu BlackRock, odpowiedzialna była za sprzedaż. Towarzystwo podpisało umowy na dystrybucję już z ośmioma podmiotami, na ten rok zaplanowane jest drugie tyle. Prezes podkreśla jednak, że biznes to nie wszystko. Chce budować równowagę pomiędzy interesem ekonomicznym i społecznym. Towarzystwo angażuje się w wiele projektów, m.in. w kampanię o kapitałach żelaznych i funduszach wieczystych pt. Jesteśmy Dziś Jutro Zawsze, organizowanej przez Akademię Rozwoju Filantropii i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Jej motto w prowadzeniu biznesu to: „żeby zapalić innych, trzeba samemu płonąć".     —n.ch.

Grażyna Rzehak członek zarządu Unilever Polska i szefowa HR na kraje bałtyckie

Dyrektorzy HR rzadko są w Polsce członkami zarządów dużych firm. Grażyna Rzehak jest jednak przedstawicielką nowego pokolenia HR-owców, którzy są kimś więcej niż szefami działów kadr – bo partnerami biznesowymi prezesów. Od trzech lat jest członkiem zarządu Unilever Polska, gdzie m.in. współtworzyła program emerytalny, była twórczynią programu rozwojowego dla kluczowych menedżerów i inicjatorką wprowadzenia programu opieki medycznej dla pracowników firmy. Absolwentka Politechniki Wrocławskiej i Michigan Technological University ma dobre przygotowanie by być partnerem biznesowym szefa. Tym bardziej, że przed przejściem do zarządzania zasobami ludzkimi, zdobyła w Unilever Polska kilkuletnie doświadczenie w dziale sprzedaży, dochodząc tam też do stanowiska menedżera. Potem, gdy już zmieniła dziedzinę na zarządzanie zasobami ludzkimi, zdobyła doświadczenie z pracy w innej firmie, gdy przez dwa lata była dyrektorem HR w ICI Paints.     —a.b.

Ilona Weiss wiceprezes ds. finansowych Sygnity, prezydent ACCA Polska

To ona przyczyniła się do poprawy finansów giełdowej grupy informatycznej Sygnity. Latem 2010 r. weszła do nowego zarządu firmy,  która borykała się ze spadkiem przychodów i  wysokimi kosztami. Ilona Weiss wprowadziła do Sygnity  światowe praktyki zarządzania finansami, w tym m.in. comiesięczną sprawozdawczość i zmianę roku obrotowego. Zasady te zna zresztą jak mało kto – w 2010 r. została prezydentem  międzynarodowej organizacji ACCA (Stowarzyszenie Licencjonowanych Certyfikowanych Księgowych). Jest też członkiem Komitetu ds. Sprawozdawczości Finansowej, który z ramienia ACCA opiniuje i doradza Międzynarodowej Radzie ds. Sprawozdawczości Finansowej i Komisji Europejskiej. Te wszystkie obowiązki godzi z rolą matki trójki dzieci (w wieku trzech, sześciu i ośmiu lat). Absolwentka  zarządzania na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, przed wejściem do zarządu Sygnity była dyrektorem finansowym w Sage Polska,  a wcześniej menedżerem finansów w polskiej spółce Alcatelu.     —a.b.

Izabella Wiley dyrektor generalna MTV Networks Polska

Jest też starszym wiceprezesem MTV Networks International Emerging Markets. Odpowiada za rozwój MTV Networks w Polsce, na Ukrainie i krajach nadbałtyckich (Litwa, Łotwa i Estonia). W tym samym koncernie pracuje już od 11 lat, co dało jej na rynku telewizyjnym mocną pozycję. Jest znana w branży i mimo iż kieruje koncernem specjalizującym się w rozrywce – chętnie i odważnie komentuje bieżące wydarzenia na całym rynku mediowym.  W MTV Networks Polska jej pierwszym kierowniczym stanowiskiem była funkcja dyrektora ds. rozwoju komercyjnego i komunikacji. Po dwóch latach pokój dyrektora zamieniła na gabinet dyrektora generalnego spółki, a w 2007 roku została starszym wiceprezesem w strukturach MTV Networks International Emerging Markets. Pod jej szefostwem firma wprowadziła już kilka nowych stacji i dziś Wiley zarządza dziesięcioma stacjami telewizyjnymi. Pochodzi z Podlasia, studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim.     —ele