Zysk z tej struktury będzie zależał od wyników strategii DB Haven, wykorzystującej różnice w stopach procentowych na różnych rynkach. W ramach strategii środki pochodzące z pożyczek zaciągniętych w walutach krajów o niskich stopach procentowych są inwestowane w waluty państw mających wysokie stopy procentowe. Po zakończeniu inwestycji klienci otrzymają 100 proc. zainwestowanego kapitału oraz premię będącą iloczynem współczynnika partycypacji (74 – 104 proc.) i stopy zwrotu z indeksu (pomniejszony o 1 iloraz wartości końcowej indeksu i 105 proc. wartości początkowej). Współczynnik partycypacji określa udział inwestora we wzroście indeksu.
Minimalna kwota inwestycji to 5 tys. zł. Przy zakupie produktu nie jest pobierana opłata wstępna. Zysk jest zwolniony z podatku od dochodów kapitałowych.
Pytanie do oferującego produkt
Przedział, w jakim ma się mieścić współczynnik partycypacji, jest dość szeroki. Od czego będzie zależeć ostateczna wartość współczynnika i kiedy zostanie podana do wiadomości klientów?
– Przedział określający udział w zysku, a dokładniej szerokość tego przedziału, zależy od zmienności stóp procentowych oraz ceny opcji, a w efekcie od tego, jak wielkości te mogą się kształtować do zakończenia subskrypcji. Im subskrypcja jest dłuższa (tu trwa sześć tygodni), tym różnica w warunkach rynkowych względem stanu z początku subskrypcji może być większa. Dlatego przedział jest relatywnie szerszy. Mechanizm wyznaczania finalnego udziału w zysku będzie taki jak w większości tego typu produktów. Będzie oparty na obowiązujących w tym dniu stopach procentowych (rentowność obligacji) i aktualnej cenie opcji. W razie poprawy warunków rynkowych, np. gdy wzrośnie rentowność obligacji, warunki dla klienta będą jeszcze lepsze – mówi Przemysław Orłowski z PZU Życie.