Raj na skrzyżowaniu szlaków

- Cypr był zawsze mekką przemytników, osób zajmujących się praniem brudnych pieniędzy, handlarzy bronią, pośredników handlowych. Rząd tego kraju pracuje nad zmianą tego wizerunku. Nie zmienia to faktu, że władze promują wyspę jako idealne miejsce do zarejestrowania biznesu. I mają rację – pisze Danuta Walewska. Jeśli chodzi o podatki, Cypr jest przyjaznym krajem. Płacenie podatków znacznie ograniczyć jedynie przez założenie firmy w Limassol, Nikozji, Larnace czy Paphos. Kiedyś było to 4,25 proc., dziś CIT wynosi 10 proc. Jednak w niektórych okolicznościach ostatecznie wynosi nawet... zero.

Na świecie zapanowała moda na „zielone" źródła energii. Jednak energia pozyskiwana z wody, wiatru czy słońca jest bardzo droga. I nie jest to jej jedyna wada. Więcej w tekście Magdaleny Kozmany „Ciemne strony zielonej energii".

Po kryzysie odżyły poszukiwania nowych technologii pozwalających budować auta taniej. Jednocześnie wyzwaniem jest znalezienie nowych rozwiązań dotyczących napędu. Wodór czy prąd. Czym będzie napędzane i jak będzie wyglądać auto przyszłości zastanawia się w tekście „Auta na rozdrożu" Robert Przybylski.

Wywiad z prof. Eugenią Mandal "Troska kontra strategie siłowe" - o męskich i kobiecych sposobach walki o władzę w korporacji. Intrygi, podjazdy, zderzenia, deprecjacja przeciwnika czy manipulacja z uśmiechem na ustach.

Czy warto dziś inwestować w młodą sztukę?

Czy mogą z niej  wyżyć sami artyści, czy zarabiają na niej kolekcjonerzy i własciciele galerii. Inwestowanie w młodą sztukę nie niesie ze sobą dużego ryzyka. Jest tania. Jednak wybierając obiecujących artystów, lepiej słuchać dobrych rad.

A dla wszystkich odchudzających się wiosną wywiad z Pierrem Dukanem, ojcem słynnej diety. Czy naprawdę jest zdrowa?

 

Autopromocja
#NowaRp.pl

Znacznie więcej niż wiedza

ZAPRENUMERUJ

 

Ponadto:

Na co powinna stawiać Polska w partnerstwie z Ukrainą

– wskazuje Mikołaj Oniszczuk, były radca ekonomiczny Ambasady RP w Kijowie. Jak pisze Współpraca gospodarcza między Polską a Ukrainą bazuje na dwóch filarach – obrotach handlowych i współpracy inwestycyjnej. Dodaje, że na razie nasze partnerstwo nie osiągnęło jeszcze zadowalającego dla obu stron poziomu. Ale przed perspektywą uciec się nie da.

Anna Słojewska wzięła pod lupę sytuację w peryferyjnych krajach strefy euro. Państwa te uparcie powracają w centrum uwagi światowych rynków. W czasie, gdy świat ratuje kolejnego bankruta strefy euro – Portugalię – ekonomiści zastanawiają się, czy poprzedni obdarowani będą w stanie obsługiwać swoje zadłużenie. Grecja i Irlandia mogą mieć poważne problemy z powrotem na rynki finansowe – wskazuje brukselska korespondentka „Rzeczpospolitej".

Andrzej Malinowski recenzuje sytuację na polskim rynku pracy. Wskazuje, że rosnące bezrobocie, spadek płac realnych i otwarcie nowych rynków pracy podgrzewa dyskusję o skali spodziewanej emigracji zarobkowej Polaków. Przemilczamy przy tym nasze istotne problemy systemowe, pisze prezydent Pracodawców RP w artykule „Polski rynek pracy czeka na zmiany".

Prof. Witold M. Orłowski analizuje natomiast nastroje polityczno-gospodarcze po wytropieniu i zabiciu przez Amerykanów inicjatora zamachów z 11 września. Amerykańscy komentatorzy uznali, że Barack Obama ma już reelekcję na prezydenta USA w kieszeni. Jednocześnie powszechnie twierdzono, że sukces Navy Seals pozytywnie wpłynie na światowe giełdy i dolara – pisze główny ekonomista PwC, wskazując, że nie ma nic bardziej mylnego w takim myśleniu. Dlaczego? Odpowiedzi w felietonie „Dwie wojny".