W sobotę w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach (www. muzeumkrosniewice.pl) odbyło się X Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów. Wręczono 12 Honorowych Nagród Hetmana Kolekcjonerów Polskich. Otrzymał ją m.in. mec. Leszek Koziorowski, kolekcjoner historycznych papierów wartościowych. Prof. Andrzej Rottermund, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, wygłosił wykład: „Rola kolekcjonerstwa w ochronie polskiego dziedzictwa historycznego i kulturalnego".
Twórca muzeum i patron nagrody Jerzy Dunin-Borkowski (1908 – 1992), zwany Hetmanem Kolekcjonerów Polskich, stworzył jedną z największych w Polsce w XX wieku prywatnych kolekcji dzieł sztuki oraz pamiątek historycznych i patriotycznych. W 1978 roku notarialnie zapisał narodowi ok. 20 tysięcy unikatowych obiektów, w tym np. rękopisy Jagiellonów, numizmaty, srebra, obrazy np. Boznańskiej, Wyspiańskiego, Simmlera, a przede wszystkim Marcello Bacciarellego, z którym był spokrewniony poprzez matkę. Wtedy całość daru szacowano na ok. 300 mln ówczesnych złotych. Warto jednak pamiętać, że w PRL nie istniał wolny rynek sztuki, a ceny były z powodów politycznych zaniżone, zatem wartość daru była obiektywnie większa. Ile dziś warta jest ta kolekcja?
Człowieku, pamiętaj, że jesteś tylko epizodem w życiu przedmiotu.
W latach 60. zaczął wręczać swoim przyjaciołom tzw. Pierścień Przyjaźni z herbem Dunin-Borkowskich Łabędź. Dziesięć lat temu kierownictwo muzeum zaczęło przyznawać Pierścienie Przyjaźni wybitnym kolekcjonerom. W pierwszej edycji w 2002 roku Pierścieniem uhonorowano m.in. Franciszka Starowieyskiego, który przez kilkadziesiąt lat popularyzował kolekcjonerstwo, w prasie i na wystawach prezentował swoją kolekcję o muzealnej wartości. Starowieyski jest autorem zdania, które weszło do powszechnego użycia jako pochwała kolekcjonerstwa: „Człowieku, pamiętaj, że jesteś tylko epizodem w życiu przedmiotu".
Do Krośniewic zjechało kilkudziesięciu największych kolekcjonerów. Był np. prof. Jerzy Hołubiec, światowej sławy znawca zabytkowego sprzętu oświetleniowego, autor monografii „Polskie lampy i świeczniki". Był Ireneusz Szarek, który jako prywatny kolekcjoner stał się cenionym przez muzea ekspertem od dawnej porcelany. Byli Bożena i Marek Sosenko. Na Europaliach w Brukseli z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej pokazano fragment kolekcji Art Deco stworzonej przez rodzinę Sosenków, dokumentuje to efektowny