- Alcatela-Lucenta wiąże duży kontrakt na rozbudowę i utrzymanie sieci FTTx z niemieckim Deutsche Telekom. Nie kryję, że umowa outsourcingowa z Telekomunikacją Polską miała dać nam liczne grono kompetentnych i doświadczonych pracowników m.in. do realizacji kontraktu w Niemczech. Teraz będziemy musieli pozyskać te kompetencje z innego źródła. Nasze bydgoskie centrum zarządzania siecią będziemy bowiem dalej rozwijać – mówi Andrzej Dulka.
Dzisiaj centrum usługowe w Bydgoszczy zatrudnia ok. 700 osób. W tym roku przybyło ich 70 (w przyszłym roku również planowane jest zwiększenie tego zespołu). Pracują oni na rzecz kilkunastu globalnych kontraktów Alcatela-Lucenta na zarządzanie siecią, bo klientów z Polski na razie brak.
- Sądzę, że to, czego nie udało się dopiąć w tym roku po prostu odwlecze się w czasie. Patrząc na sytuację różnych polskich grup telekomunikacyjnych wydaje mi się, że rynek outsourcingu sieciowego ruszy od 2013 roku – mówi Andrzej Dulka.
Poza Telekomunikacją Polską, którą dosyć niespodziewanie zrezygnowała ze swojego projektu outsourcingowego, na widoku dostawców jest jeszcze zarządzanie wspólną siecią PTK Centertel i Polskiej Telefonii Cyfrowej, którą operować będzie spółka Networks!, jak również sieciami formującej się „grupy Solorza” i siecią P4.
- Operatorzy dochodzą zazwyczaj do przekonania o opłacalności outsourcingu zarządzania siecią, kiedy infrastruktura przestaje być elementem przewagi konkurencyjnej. Kiedy osiągają zbliżone zasięgi sieci i zaczynają ją uwspólniać. W skali globalnej statystycznie szybciej dochodzą do tego operatorzy mobilni – mówi Andrzej Dulka.