Największy odsetek osób deklarujących chęć dokonania odpisu na OPP jest wśród osób samodzielnie rozliczających się z fiskusem. 62 proc. z nich na pewno przekaże 1 proc. na wsparcie organizacji, a co piąta osoba wskazała odpowiedź „być może przekaże". – Deklaracje należy traktować tylko orientacyjnie. W zeszłym roku z naszych badań wynikało, że na wybraną organizację przekaże 1 proc. podatku 57 proc. badanych, a faktycznie uczyniło tak 38 proc. rozliczających się z fiskusem – mówi Joanna Skrzyńska z TNS OBOP.

Jak sugerują autorzy badania, kluczem do pozyskania większej liczby odpisów przez organizację jest intensywne propagowanie wiedzy na temat jej działalności. Tylko co 7 osoba deklaruje, że o OPP wie dużo lub bardzo dużo. W tej grupie odsetek deklarujących chęć przekazania odpisów jest znacznie wyższy niż w grupie osób, które o organizacjach wiedzą mało lub bardzo mało (w sumie połowa Polaków).

Roczne rozliczenia podatkowe należy składać do 30 kwietnia. W formularzu PIT można wskazać fundację, na rzecz której ma być przekazany 1 proc. podatku dochodowego, który w przeciwnym razie zasili kasę Ministerstwa Finansów. Wiele organizacji na swoich stronach internetowych zamieszcza programy do wypełniania formularzy PIT z od razu wpisanymi danymi fundacji – to ułatwienie dla podatników, którzy chcą daną organizację wesprzeć.

Pełną listę fundacji wraz z numerami kont bankowych, którym można przekazywać środki publikuje na swoich stronach Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (www.mpips.gov.pl à Biuletyn Informacji Publicznej à Wykaz organizacji pożytku publicznego). Kwotowo największe sumy przekazały izby skarbowe w: Warszawie (91,7 mln zł), Katowicach (52,2 mln zł) i Poznaniu (34,7 mln zł), najmniej – w Kielcach, Zielonej Górze i Opolu (nieco ponad 8 mln zł każda).

W zeszłym roku najwięcej środków przekazanych zostało Fundacji „Zdążyć z pomocą" (88,8 mln zł), fundacji „Słoneczko" (blisko 10 mln zł) oraz fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko" (ponad 8 mln zł).