Jednak doradca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Bostjan Jazbec, którego nominację na szefa banku centralnego zaakceptował we wtorek parlament, powiedział, że Słowenia nie potrzebuje pomocy międzynarodowej, aby przezwyciężyć kryzys bankowy i finansowy. Jazbec obejmie stanowisko szefa banku centralnego w lipcu i wówczas zasiądzie też w radzie dyrektorów EBC.
Działania oszczędnościowe, recesja u największych partnerów handlowych oraz czyszczenie sektora bankowego spowoduje spadek słoweńskiego PKB w tym roku o 1,9 proc. – i będzie to spadek większy od wcześniejszych prognoz banku centralnego wynoszących -0,7 proc., podała we wtorek słoweńska agencja prasowa STA.
Według banku centralnego wzrost ma powrócić w 2014 r., ale będzie bardzo słaby i wyniesie w skali roku 0,5 proc. Ta nowa prognoza jest mniej więcej zgodna z przewidywaniami MFW.
Spadek PKB następuje po działaniach oszczędnościowych i podwyżkach podatków wprowadzanych w zeszłym roku przez poprzedni rząd w celu ograniczenia deficytu. Działania te odbiły się na gospodarce mocniej, niż się spodziewano. Powszechnie oczekuje się, że nowy rząd wprowadzi dalsze podwyżki podatków w tym roku.
Gospodarka Słowenii skurczyła się o 2,3 proc. w zeszłym roku, bowiem recesja w strefie euro ograniczyła popyt na słoweński eksport, a gospodarstwa domowe zmniejszały konsumpcję w miarę realizacji działań w zakresie konsolidacji fiskalnej.