W tej grupie na pozycję lidera, z piątego miejsca przed rokiem, awansował fundusz KBC Stabilny. Dość wyraźna przewaga nad konkurencją (fundusz zdobył łącznie 71,4 pkt) to przede wszystkim efekt wysokich not za wyniki i ryzyko inwestycyjne. Relatywnie niska okazała się ocena za stabilność zespołu zarządzającego.
Ubiegłoroczny lider, UniStabilny Wzrost, zajął w tym roku drugą pozycję, tracąc do zwycięzcy 13,5 pkt w rankingu łącznym i 18,3 pkt w inwestycyjnym (IR). Fundusz ten wypracował najwyższą stopę zwrotu w ciągu ostatnich pięciu lat (55 proc.), a mimo to nie zdołał utrzymać pozycji lidera.
Dla klientów może to być wskazówka, że nie zawsze najlepszym funduszem jest ten, który najwięcej zarabia. Ważne są też inne parametry, co pokazuje nasz ranking.
Systematycznie pnie się Skarbiec – Top Funduszy Stabilnych. Dzięki poprawie jakości zarządzania awansował na trzecie miejsce, zdobywając 55,7 pkt. Poza podium znalazł się trzeci w ubiegłym roku BPH Stabilnego Wzrostu, choć różnica między nim a Skarbcem była naprawdę niewielka.
—Cezary Adamczyk