Blisko 1/3 użytkowników internetu w Polsce łączy się z siecią za pomocą smartfona - to jeden z wniosków z tegorocznego badania World Internet Project Polska zrealizowanego przez Orange Polska i Gazeta.pl.
World Internet Project to międzynarodowe badanie analizujące wpływ internetu i nowych technologii na zjawiska społeczne, ekonomiczne i polityczne. Jest realizowane od 1999 roku przez kilkadziesiąt ośrodków badawczych na świecie. W Polsce prowadzone jest od 2010 roku i wynika z niego, że 62 proc. mieszkańców naszego kraju powyżej 15 roku życia korzysta z internetu. W przypadku osób pomiędzy 15. a 24. rokiem życia, odsetek korzystających z sieci jest bliski 100 proc.
Badania WIP pokazują, że w tym roku liczba osób korzystających z laptopów przewyższyła liczbę użytkowników komputerów stacjonarnych. Laptopy ma 70 proc. użytkowników internetu, a komputery stacjonarne – 57 proc. Już 12 proc. internautów korzysta z tabletów, ale co ciekawe, tylko 6 proc. łączy się za ich pośrednictwem z siecią. Nie jest zaskoczeniem, że urządzenie to jest najpopularniejsze wśród osób w wieku 15 – 29 lat.
31 proc. polskich internautów deklaruje posiadanie smartfona. Jednak z raportu wynika, że z urządzeń mobilnych wciąż korzystamy raczej w domu. Zdaniem jego autorów oznaczać to może, że Polacy wciąż są ostrożni w stosunku do pakietów internetu mobilnego i z sieci wolą korzystać będąc w zasięgu Wi-Fi. 7 proc. internautów posiada w domu trzy lub więcej urządzeń, które mogą łączyć się z siecią.
Rosnąca popularność smartfonów i tabletów wpływa na coraz wyraźniejsze w ostatnim roku zjawisko multitaskingu. Z danych WIP wynika, że 46 proc. osób, surfując w internetcie, korzysta równolegle z innych mediów. Osoby młodsze, do 29. roku życia, częściej korzystają z internetu, słuchając muzyki, natomiast użytkownicy w wieku 40-49 lat szczególnie często łączą surfowanie z oglądaniem telewizji.