Podręczna elektronika
http://archiwum.rp.pl/artykul/1252433-Podreczna-elektronika.html (dostęp płatny)
Miasto inteligentne to skomplikowane wyzwanie
Rozmowa. Z Mariuszem Gacą, członkiem zarządu Orange Polska odpowiedzialnym za rynek klientów biznesowych.
Connected world, M2M, smart meters, smart grid, smart city – różne pojęcia, a dotyczą zarządzania maszynami i ich komunikacji dzięki sieciom telekomunikacyjnym. Jak wygląda hierarchia tych pojęć?
Mariusz Gaca: Rzeczywiście liczba pojęć jest duża, ale moim zdaniem de facto sprowadza się do zdalnej komunikacji między urządzeniami, która czyni nasze życie łatwiejszym i bezpieczniejszym. Gdybyśmy mieli opisać wymienione pojęcia „rosnąco", powinniśmy zacząć od smart meters, czyli inteligentnych mierników mogących działać np. w systemach pomiarowych energii, gazu czy wody. Smart grid odnosi się do inteligentnych sieci...
http://archiwum.rp.pl/artykul/1252470-Miasto-inteligentne-to-skomplikowane-wyzwanie.html (dostęp płatny)
Teleinformatyka ułatwia życie
Inwestycje. Aglomeracje na świecie i w Polsce budują systemy i aplikacje, aby podnieść poziom życia mieszkańców. Katowice, Wrocław, Kraków, Łódź i Warszawa. Ale też Gdańsk, Legnica i Tarnów. Przybywa w kraju miast, które testują lub inwestują w projekty, wykorzystujące rozwiązania z pogranicza informatyki i telekomunikacji. Giganci z branży teleinformatycznej ukuli dla takich miejsc i ich pomysłów nowe miano: „smart cities", czyli sprytne miasta. – „Smart city" to koncepcja wykorzystania nowoczesnych technologii do poprawy jakości życia w miastach – obniżenia kosztów energii, poprawy środowiska, kontaktu z władzami publicznymi, podniesienia bezpieczeństwa, jakości edukacji i opieki zdrowotnej – mówi „Rz" Jan Justus, dyrektor w biurze Boston Consulting Group w Monachium.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1252469-Teleinformatyka-ulatwia-zycie.html (dostęp płatny)