Tempo przyłączania nowych nie będzie już jednak zawrotne uwagi na spore nasycenie rynku i konkurencję ze strony alternatywnych usług, jakimi są serwisy VoD działające w Internecie. Na koniec tego roku w 18 krajach Europy Zachodniej klientów płatnej telewizji będzie 99 mln, a w 2020 roku ich liczba wzrośnie, ale tylko do 104,81mln. – Choć liczba gospodarstw z płatną telewizją rośnie, wpływy z tych usług pozostanę w regionie bez zmian na poziomie ok. 32 mld dol. W większości krajów i w przypadku większości platform ARPU z takich usług spada. Branża jest coraz bardziej konkurencyjna z uwagi na nowych graczy, głównie operatorów IPTV, ale także serwisy OTT i SVoD. Zwiększona konkurencja oznacza tańsze pakiety. Poszerzanie oferty płatnych telewizji o nowe usługi pozwala zwiększać całościowe ARPU, ale to z usług telewizyjnych obniża się – komentuje Simon Murray, główny analityk w Digital TV Research.

Według firmy liczba klientów cyfrowej telewizji płatnej zwiększy się między 2014 i 2020 rokiem o 23,1 proc.. Najszybciej będzie przybywało klientów IPTV (ich liczba wzrośnie w omawianym okresie o 37 proc.), cyfrowych pakietów kablówek (o 30 proc.), płatnych pakietów naziemnej telewizji cyfrowej (o 6 proc.) , a następnie – platform satelitarnych (5 proc. wzrostu).

Zdecydowaną większość nowych przyłączeń będą stanowili subskrybenci IPTV – 8,6 mln – podczas gdy klientów platform cyfrowych przybędzie już „tylko" 1,2 mln, a płatnej telewizji naziemnej – 300 tys. Natomiast liczba abonentów analogowych pakietów sieci kablowych spadnie z 11,31 mln w 2014 r. do zera w 2019 roku.

Choć największa część przychodów całej branży wciąż będzie do 2020 roku wędrować do platform satelitarnych, ich wpływy będą spadać pomimo rosnącej jeszcze liczby abonentów. Podobnie będzie z kablówkami. Operatorzy IPTV będą się natomiast mogli cieszyć wzrostem przychodów ze swoich usług o prawie 27 proc. do 5,51 mld dol. w 2020 r.

Największym przychodowo rynkiem płatnej telewizji w Europie Zachodniej pozostanie Wielka Brytania, kolejnym są Niemcy, Francja i Włochy.